Tak jsme se dozvěděli, že státní rozpočet během prvních čtyř měsíců letošního roku vykazuje deficit 67,5 miliardy. Očekávalo se, že takový hrůzně vysoký schodek by měl přijít až v polovině roku 2011. Je to obzvlášť nepříjemné zjištění v situaci, kdy vláda deklarovala jako svou hlavní prioritu boj s dluhy a snižování deficitu veřejných financí. Znepokojení občané i ekonomové si kladou otázku, jak je to možné. Prý je hlavním důvodem skutečnost, že se v Česku zatím příliš nedaří vybírat daně. Daňové příjmy v meziročním srovnání klesly o necelá dvě procenta, přestože podle původních předpokladů měly o téměř sedm procent růst.
Až budou pánové z NERVU a vládní ekonomové analyzovat čím byl zaviněn meziroční pokles inkasa daní, rád bych jim popsal svou čerstvou zkušenost s Finančním úřadem v Krnově. Kromě toho, že mi zaměstnavatel strhává pořádně mastnou daň ze mzdy, vlastním také pár nemovitostí, které podléhají zdanění.
Každoročně mi finanční úřad posílá složenku, takže mám na výběr, jestli zaplatím daň na poště nebo přímo do kasy na krnovské pobočce finančáku. Protože jsem stejně potřeboval uhradit roční předplatné Mykologického sborníku, vzal jsem si daňovou složenku a vyrazil na poštu. Složenku splatnou do konce května mi předem hezky strojově vyplnil finanční úřad a poslal mi ji běžným způsobem. Nic zlého netuše jsem vystál frontu a podal daňovou složenku i s penězi paní pošťačce za okýnkem.
„Tyhlety složenky už nebereme, poslali vám z finančáku starou a neplatnou. Finanční úřad nedávno bezplatné složenky zrušil, takže teď si musíte všechny údaje pozorně přepsat na normální složenku a poslání daně vás bude stát 25 korun navíc,“ informovala mě paní pošťačka za okýnkem. Marně jsem jí ukazoval pokyny z finančáku, že tato složenka je splatná do konce května a poštovné je zadarmo.
Jestli tomu správně rozumím, finanční úřad z mých daní platí poštovné, aby mi poslal nepoužitelnou složenku. Jestli ostatní plátci daní mají stejně jako já pocit, že si stát zahrává s naší trpělivostí, určitě nám to platební morálku nezvedne. Sice jsem daň nakonec zaplatil, ale letos jsem u toho skřípal zubama dvakrát silněji než v předchozích letech. Naštěstí jsem si doma spravil náladu novým číslem Mykologického sborníku.