Středová KDU- ČSL by teoreticky měla mít obrovský koaliční potenciál, ale v praxi to nějak přestává fungovat. Je překvapivé, proč právě KDU-ČSL není součástí nově vzniklé krnovské koalice ODS, ČSSD a nezávislých. KDU–ČSL je přece programově blízká jak ČSSD tak ODS, a navíc v Krnově nabízí výrazné osobnosti, jakými jsou bývalý ředitel nemocnice Vítězslav Maláč, bývalý starosta a místostarosta Bedřich Marek a profesorka krnovského gymnázia Ludmila Čajanová.

Je samozřejmě nezadatelným právem vítězných stran rozhodnout, koho vezmou do koalice a koho ne, a nejspíš i bez lidovců si krnovská koalice zasouží přívlastek široká. Výsledek koaličních dohod je poněkud nečekaný, a protože povolební jednání jsou neveřejná, otevírá to prostor pro spekulace, proč to dopadlo právě takto. Pokusím se tedy i já tipnout několik možností, proč zastupitelé KDU-ČSL skončili společně s komunisty v opozici.

Možná se ČSSD a ODS jednoduše nechtěly dělit se s dalším subjektem o podíl na moci. Nejspíš to byla iniciativa vítězné ČSSD, která potřebovala na post druhého místostarosty dosadit svého člověka, aby snáze prosazovala své záměry.

Když se ohlédneme do minulosti komunálních politiků, nabízí se také možnost, že za vším stojí staré křivdy a nevyřízené účty. Nová starostka Alena Krušinová (ČSSD) i Bedřich Marek a Vítězslav Maláč (KDU–ČSL) zastávali významné posty v krnovské nemocnici v bouřlivé době střídání garnitur na ředitelství. Měli tehdy radikálně odlišné názory na řízení nemocnice a tato hektická doba plná emocí mohla negativně poznamenat jejich vztahy v osobní rovině až do současnosti.

Ať už jsou příčiny jakékoliv, jisté je, že výsledkem koaličních dohod je personální změna v čele radnice, kterou kritizují nejen lidovci, ale těžce ji rozdýchávají i mnozí členové a voliči koaličních stran. Technika, ekonoma a zkušeného komunálního politika Bedřicha Marka v místostarostovské funkci střídá mladý jedenatřicetiletý učitel Michal Brunclík. Vybrala ČSSD, která v očích veřejnosti dodnes těží především z odkazu legendárního Jaroslava Vrzala, skutečně nejvhodnější osobnost?

Co se týče ambicí nového místostarosty Brunclíka, o těch není pochyb. Bohužel zatím nevíme, zda s nimi jdou ruku v ruce také schopnosti a předpoklady pro tak náročnou funkci. Je zajímavé, že nejen místostarosta Brunclík, ale i starostka Krušinová a místostarostka Ramazanová mají bohatou pedagogickou praxi. O oblast krnovského školství tedy máme postaráno nadstandardně, ale mohou být na místě určité obavy o oblast fiskální ekonomiky, investic a rozvojových koncepcí.

Není pochyb o tom, že Michal Brunclík je mimořádně talentovaný pedagog a populární učitel, kterého žáci milují. Ať už se na radnici osvědčí nebo ne, jisté je, že jeho místostarostovské angažmá bude citelnou ztrátou pro krnovské školáky, což myslím vážně a bez ironie. Jeho práci s dětmi v organizaci Duha Paprsek sleduji delší dobu a vážím si jí. Nezbývá než doufat, že v této životní výzvě obstojí a objeví v sobě kromě pedagogických také manažerské schopnosti. Že umí vyučovat, to už dokázal. Teď přichází čas, kdy se hlavně sám musí učit. Hodně a rychle.