Pravou hodnotu bunkrů nelze vyjádřit penězi. Spočívá v tom, že nás staví před otázku: měli jsme se po Mnichovu bránit?

Byl to trapas, když si Adolf Hitler v říjnu 1938 oblékl uniformu jako divadelní kostým válečníka dobyvatele a pak se triumfálně promenádoval mezi bunkry, které dobyl perem a jediným podpisem. Hitlerova generalita sice vypracovala plán útoku na slabé místo opevnění u Košetic, ale diplomatický úspěch militantním Němcům válku o Sudety nedopřál.

Obecní bunkr v Nových Heřminovech je typickým příkladem lehkého opevnění z let 1935 až 1938. V československém pohraničí vznikl tento obranný systém podle vzoru francouzské Maginotovy linie.
Kupte si vlastní bunkr, jsou levné

Hitler byl tak zvědavý, zda je to dobrý plán, že ho realizoval aspoň cvičně. Simulovaný útok tisíců výsadkářů luftwaffe na prázdné bunkry u Košetic Hitler vtipně nazval Operace Bruntál. Při chaotickém cvičení se podělalo úplně všechno.

Adolf Hitler triumfálně navštívil bunkry v Nových Heřminovech. Podpisem mnichovské dohody získal československé pohraniční opevnění bez jediného výstřelu.Zdroj: noveherminovy.euAdolf Hitler triumfálně navštívil bunkry v Nových Heřminovech. Podpisem mnichovské dohody získal československé pohraniční opevnění bez jediného výstřelu.Autor: noveherminovy.eu

Přistávací plochy nezvládly nápor dopravních letadel, které se často musely ve vzduchu otočit bez vyložení nákladu. České bunkry odolaly všem německým zbraním. Kdyby nebyly prázdné, jistě by se Češi navzájem kryli důmyslnými palebnými vějíři.

„Za války by se nebyla tato akce podařila,“ zhodnotil Operaci Bruntál německý admirál Wilhelm Canaris. Než skončila válka, byl Canaris za své drzé názory popraven oběšením.

Tereza Hlušková po vynesení rozsudku
Poznámka Františka Kuby: Tereza a Kajínek