Pravou hodnotu bunkrů nelze vyjádřit penězi. Spočívá v tom, že nás staví před otázku: měli jsme se po Mnichovu bránit?

Byl to trapas, když si Adolf Hitler v říjnu 1938 oblékl uniformu jako divadelní kostým válečníka dobyvatele a pak se triumfálně promenádoval mezi bunkry, které dobyl perem a jediným podpisem. Hitlerova generalita sice vypracovala plán útoku na slabé místo opevnění u Košetic, ale diplomatický úspěch militantním Němcům válku o Sudety nedopřál.

Hitler byl tak zvědavý, zda je to dobrý plán, že ho realizoval aspoň cvičně. Simulovaný útok tisíců výsadkářů luftwaffe na prázdné bunkry u Košetic Hitler vtipně nazval Operace Bruntál. Při chaotickém cvičení se podělalo úplně všechno.

Adolf Hitler triumfálně navštívil bunkry v Nových Heřminovech. Podpisem mnichovské dohody získal československé pohraniční opevnění bez jediného výstřelu.Adolf Hitler triumfálně navštívil bunkry v Nových Heřminovech. Podpisem mnichovské dohody získal československé pohraniční opevnění bez jediného výstřelu.Autor: noveherminovy.eu

Přistávací plochy nezvládly nápor dopravních letadel, které se často musely ve vzduchu otočit bez vyložení nákladu. České bunkry odolaly všem německým zbraním. Kdyby nebyly prázdné, jistě by se Češi navzájem kryli důmyslnými palebnými vějíři.

„Za války by se nebyla tato akce podařila,“ zhodnotil Operaci Bruntál německý admirál Wilhelm Canaris. Než skončila válka, byl Canaris za své drzé názory popraven oběšením.