Společně se soudružkou učitelkou jsme se radovali z beztřídní společnosti rolníků a dělníků. Chodili jsme kolem zamčených zchátralých památek, ve kterých místo šlechty, buržoazie a kléru byla skladiště a sociální ústavy.

K čemu jsou nám zámky a kostely, když v boha nevěříme a jsme si všichni rovni?

Na zámku v Janovicích u Rýmařova začala sezona, v sobotu 8. června byl zámek slavnostně otevřen.
Janovický zámek čeká obnova. Památkový ústav chce interiérům vrátit původní tvář

Starosta Krnova Tomáš Hradil upozornil, že z oživení památek se u nás stal trend:

„Že by v 21. století mohl být srdcem obce zámek? Ano, jde to, a vlastně to začíná být celkem normální. Až jednou budeme hodnotit, jak se sudetské pohraničí vyhrabalo ze své mizérie, jsem si jistý, že budeme vzpomínat především na nadšence,“ napsal starosta.

Zámek Linhartovy.Zdroj: Deník / Sonnek Pavel

Připomenul Ivo Dokoupila, který zachránil kostel v Pelhřimovech a získal do péče Rychtu v Karlovicích. Ocenil kastelána Jaroslava Hrubého, který oživil Zámek Linhartovy, i elán, který věnovala obnově zámku Hošťálkovy kastelánka Andrea Šírová.

Do jeho výčtu si dovolím doplnit kastelána zámku Slezské Rudoltice Tomáše Zembu a Alenu Křištofovou ze zámeckého parku v Hynčicích.

Pomozte nám zdokumentovat jména dalších nadšenců, kteří vracejí život našim památkám!

Český svaz ochránců přírody ČSOP Město Albrechtice popularizuje staré odrůdy a pořádá komentované prohlídky zahradnictví v  zámeckém parku v Hynčicích.
Zámecký park láká na přehlídku starých odrůd