Na Krnovsku se herpetolog vydal do přírody pozorovat žáby, ještěrky a hady bez dokladů, zato s mačetou a zastaralou mapou. Byly v ní ještě zakreslené původní hranice před vyrovnáním. Když ho zadrželi v Polsku s podrobnou vojenskou mapou, buzolou, zbraní a nedůvěryhodnou historkou o užovkách a rouchách, vypadal jako typický špion v příručkách pohraniční stráže. 

Ilustrační foto.
Populární zaběhlý pes žije u silnice z Krnova a stále uniká, nekrmte ho

Zadržený přírodovědec byl z polských uniforem vyděšený stejně jako stydlivé turistky, co si při výletu kolem Zlatých Hor odskočily dřepnout za keř na špatné straně hranice. Na přechodech celníci zkontrolovali všechny čtyři lahve vína, jestli to jsou opravdu sedmičky, nebo jste už překročili povolený třílitrový limit. Samozřejmě zabavili i nadlimitní čokolády a cigarety. Strážci hranic potřebovali nadřízeným vykázat činnost, takže zkoumali otisky pneumatik v blátě jak indiánští stopaři.

Pak se v policejních svodkách objevila zpráva třeba o traktoristovi, který při otáčení na konci pole pravým zadním kolem narušil svrchovanost polského území do hloubky jednoho metru.

Konečně ty absurdity 20. století máme za sebou.