Jako by jim před očima mával bankovku v hodnotě 425 milionů korun a říkal: „Pokud se rozhodnete v tuto chvíli ukončit hru, tak tato částka už je vaše a nikdo vám ji nevezme. Musím vás ale upozornit, že pokud chcete riskovat, nezměníte územní plán a neprodáte nám své pozemky, můžete spadnout až na nulu.

Víte, že když se rozhodnete špatně, můžete skončit vyvlastněním a znárodněním na břehu přehrady bez nároku na kompenzace? Na druhou stranu, pokud se vám 425 milionů za zničenou obec zdá směšně málo, chce vás bohatý strýček stát přesvědčit dalším rancem milionů. Stačí jen vyslovit přání, co chcete navíc za nový územní plán a za vaše pozemky. Rozhodnutí je jen na vás."

Marian Jurečka (vpravo) a starosta Heřminov Ludvík Drobný (vlevo).
Ministr pozvané lidi nechal čekat

Některým místním se z cifry 425 milionů zatočila hlava a už chtějí přehradu. Jiní váhají, rozhodují se a přemýšlí.

Vedení obce je vůči takovému vábení imuní. Opírá se o platné referendum a o svůj protipřehradní program, kterým přesvědčili voliče a vyhráli volby. Zastupitelé nechtějí jednat o kompenzacích, dokud nebude k dispozici analýza, zda je přehrada opravdu jediná možná ochrana, nebo zda existují i jiné metody se srovnatelnou cenou a podobnou účinností za povodní.

Pokud analýzu požadovanou vedením Heřminov ministerstvo zemědělství nezpracuje dobrovolně, bude se existencí či neexistencí alternativních metod ochrany zabývat soud při vyvlastňování pozemků. Tu nejdůležitější informaci, zda je přehrada nezbytná nebo ne, se obec nejspíš dozví. Dříve nebo později.

Setkání starosty Nových Heřminov, ministra zemědělství a generálního ředitele Povodí Odry upozornilo na závažný problém. Přestože realizaci přehrady brání referendum, nové stavby kolem řeky Opavy dostávají výjimku.
Pod přehradou povolují stavět

Ministr Jurečka dobře ví, že jediná šance, jak se srovnávací analýze vyhnout, je profesionální přesvědčovací kampaň, zákulisní pikle s místními příznivci přehrady a nové referendum. Proč se vlastně tolik let ministerstvo zemědělství této analýze brání? Pokud je přehrada nejlepší, není důvod se férového duelu bát.

Copak ministři nevěří, že nádrž ve srovnání obstojí?