Už jsme dostatečně informováni, že činy Ztohoven jsou ilegální a vandalské a že tyto guerillové umělce po právu řeší policie i soudy. To je jistě pravda, ale chybí mi druhá strana mince.

To, co vypadá jako bezduchá sabotáž a výtržnictví, může být i umělecké vyjádření nadčasového poselství. Ztohoven možná jen chtěli pobavit publikum taškařicí, ale možná mají i vyšší motivaci: změnu politické kultury.

Při analýze rudých trenek Ztohoven bychom měli dopřát sluchu také odborníkům, kteří se nenechali zmást žertovnou formou díla. Dokáže vůbec někdo definovat sdělení, jehož nosičem jsou trenky?

„Nad Pražským hradem konečně zavlála standarta muže, který se nestydí vůbec za nic,“ napsala skupina Ztohoven po své akci na web.

To, že rudé trenky v hodnotě dvou milionů korun pan prezident považoval za svůj majetek, je pochopitelné. Umělecká skupina přece jasně deklarovala, že jde o „standartu muže, který se nestydí vůbec za nic“.

Miloš Zeman se nestyděl jako prezident vzít darované trenky na grilovačku v zahradě před Lumbeho vilou. Jak to s nimi dopadlo, se jednou budou učit školáci v dějepise.

Londýnská Red Gallery nechala vyrobit místo nich jiné obří rudé trenky a vyvěsila si je na fasádu. Podle kurátora londýnské galerie tento kus červené látky odkazuje na akci Ztohoven a je podle něj symbolem populismu.

„Červené trenky nejsou symbolem populismu. Jsou vlajkou nenávistných ,liberálů’, jejich novodobým rudým praporem ideologie totalitarismu a nesvobody!“ reagoval na trenky v Londýně tweetem mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Označit Zemanovy trenky za prapor totalitarismu je podle mě už za hranou. Zeman možná je nenávistný liberál a populista, ale že by inklinoval k ideologii totalitarismu, který se vyznačuje autoritářstvím, brutalitou a zpolitizováním veškeré lidské existence?

To už Ovčáček přehnal. Na druhou stranu zná pana prezidenta lépe než my. Ovčáčkovu odbornou interpretaci Zemanových trenek jako vlajky a praporu bychom rozhodně měli brát vážně.