Naštěstí převažují drobné přestupky. Krnovští strážníci vyháněli rozjařenou společnost z hospod a předzahrádek, domlouvali narušitelům bez roušek, umravňovali opilce a ukončili pár hádek. Samé banality, stejně jako v Osvětimanech, kde policisté a veterináři prověřují porážku prasete v hospodě, které se účastnilo šest lidí včetně starosty. 

KAMARÁDI z Krnova testují zavlažovací metodu olla. Šárka Bočková je permakulturní zahradnice a Karel Dufek keramik, který ovládá výrobu hliněných nádob.
Krnované ví, co platí na současné extrémní sucho: hliněná olla v záhonu

„Média rozpoutala hon na základě informace od mého bývalého švagra Libora Zemana, který udal svého tchána, jednoho z účastníků,“ ukázal na bonzáka Zemana majitel prasete a hradní kancléř Vratislav Mynář. Dodal, že i třicet let po revoluci je společnost plná bezcharakterních udavačů.

„Prase nebylo nemocné, to prase bylo hladové, protože penzion je zavřený, takže zbytky, kterými se krmilo, neexistují a prase by umřelo hlady,“ prozradil prezident Miloš Zeman, že Mynářovic prase nebylo vykrmeno šrotem, ale zbytky z kuchyně. Směrnice Ministerstva zemědělství pod vysokou pokutou zakazuje krmit užitková zvířata kuchyňským odpadem v rámci potírání virových nemocí přenosných mezi zvířaty a člověkem.

Tomáš Polok.
Krnovský hokejista Tomáš Polok provozuje nemocniční kavárnu Špitálka

Dnes už všichni tušíme, jaká rizika obnáší pojídání netopýrů nebo loskounů čínskými gurmány. Nebýt aktivního prezidenta Zemana a jeho svědectví v médiích, veřejnost by se nikdy nedozvěděla, že také hospoda v Osvětimanech při krmení vepře ignorovala základní veterinární pravidla, která v civilizované Evropě brání mezidruhovým přenosům virových onemocnění jako je mor prasat, slintavka a kulhavka.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně
VIDEO: Magické oko Jeseníků. Unikátní Dlouhé Stráně zvýšily výrobu elektřiny