Fotka chobotnatců na přechodu pro chodce patří k bruntálské klasice. Když cirkus totéž zkusil zopakovat v Přerově a Olomouci, byl z toho poprask, který skončil pokutou šest tisíc korun za přestupek.

close Cirkus Berousek v Bruntálu předvedl venčení slonů na přechodu pro chodce. Na Hané měl se stejnou sloní procházkou problémy a dostal pokutu za přestupek. info Zdroj: Dalibor Otáhal zoom_in

Cirkus Berousek v Bruntálu předvedl venčení slonů na přechodu pro chodce. Na Hané měl se stejnou sloní procházkou problémy a dostal pokutu za přestupek. Autor: Dalibor Otáhal

Úředníci na Hané dokumentovali okousané keře a hromádky trusu, aktivisté z organizace Hlas zvířat vytáhli do boje za práva slonů a městská policie prudila cirkusáky, zda jim na kondiční procházky slonů dal razítko veterinář a magistrát nejméně čtrnáct dnů předem.

Rovněž na Hané kousek od Přerova a Olomouce leží Troubky, které zničily katastrofální povodně v letech 1997 i 2010 a zahynulo zde devět lidí.

Troubky už nechtěly dál pasivně čekat, zda jim stát vybuduje protipovodňovou ochranu. Samy si v roce 2010 svépomocí obnovily historický selský val.

close Val proti velké vodě u Troubek není skoro vidět. Je vysoký necelý metr a táhne se  o trochu dále než tři čtvrtě kilometru info Zdroj: Deník / Jiří Kopáč zoom_in

Val proti velké vodě u Troubek není skoro vidět. Je vysoký necelý metr a táhne se o trochu dále než tři čtvrtě kilometruAutor: Deník / Jiří Kopáč

„Vybudovali jsme jej po vlastním uvážení a selským rozumem, aby voda nešla na vesnici, ale mimo ni. Přestože val je jediná ochrana před velkou vodou, kterou dnes máme, chce ho Přerov nechat odstranit. Nad tím opravdu zůstává rozum stát,“ komentoval řízení o odstranění stavby Vlastimil Zatloukal, starosta dobrovolných hasičů v Troubkách.

Povodně - Troubky 2017

Fotogalerie: Povodně v Troubkách 1997

Val si obnovili intuitivně bez razítek. Z hydrotechnického posudku vyplývá, že kvůli valu by se v sousedním Henčlově hladina stoleté povodně zvýšila o 29 centimetrů.

To jsou tvrdá data, jimiž lze objektivně měřit právo valu na existenci. Podle Povodí Odry je na Krnovsku řešení protipovodňové ochrany zvyšováním kapacity říčního koryta nepřijatelné, protože zrychluje průtok.

Podle oponentního vodohospodáře Václava Čermáka by nejspíš šlo o zanedbatelné zrychlení.

„Protože se jedná o rozhodující důvod, proč byla vyloučena varianta zkapacitnění koryta, měli jste urychlení povodně prokázat výpočtem a ne povrchní úvahou,“ vyčetl Čermák v dopise Povodí Odry.

Máme pro Krnovsko k dispozici tvrdá data jak na Hané? Nebo k zamítnutí stačila úvaha bez výpočtů?