Čím tyto kapely dokážou oslovit tolik posluchačů? Žánr, ve kterém se Tři sestry pohybují, bývá označován za hospodský alkopunk. Posluchači si s kapelou notují refrény typu „dám si sedm piv a jednu zelenou" a nechávají si zahrát šlágr o tlusté opilé Růže, co se potácí, chvílemi zvrací a na hrázi už na ni číhá úchyl Průša.

Na krnovském koncertě si fanoušci vyslechli i novinky z alba Fernet Underground a mohli si koupit tričko s nápisem „Opil jsem se na koncertě Tří sester, vraťte mě prosím na tuto adresu: (následují kolonky jméno, adresa, stát, kontaktní osoba). Náklady na dopravu hradí adresát".

„Alkohol předtím, než umrtví, také rozjitří vjemy," prozradil nedávno v jednom rozhovoru tvůrčí metodu textař a zpěvák Tří sester Lou Fanánek Hagen. Protože Tři sestry se na koncertech starají nejen o kulturu, ale také aby jejich posluchači netrpěli žízní, vozí s sebou kvasnicový ležák Tři sestry, který pro kapelu vaří Pivovary Lobkowicz.

.

Na rozdíl od Tří sester kapela MIG 21 svůj kladný vztah k alkoholu zatím nikde příliš okatě nezdůrazňovala. Její frontman Jiří Macháček byl spíš považován za ikonu české konopné subkultury, protože jako herec se proslavil monologem z filmu Samotáři: „Tady lidi málo hulej. Kdyby víc hulili, tak by si nemohli tolik lhát. Možná by se i přestali opouštět. Hulení tady prostě zatím nemá vybudovanou tradici."

Jeho konopná image vzala za své minulý týden, když rozjaření hudebníci MIG 21 v Havířově vyváděli tak, že je policisté převezli k vystřízlivění na záchytku do Karviné a následně k výslechu ohledně opilecké vloupačky do hospody.

„Kdyby víc hulili…," chtělo by se parafrázovat Macháčkovu hlášku ze Samotářů.

Především je třeba Macháčkovu MIG 21 i všem Třem sestrám poděkovat, že nám připomenuli krásné májové výročí. Brzy uplyne rovných 65 let od přelomové události, která položila základ současnému systému péče o osoby určené k vystřízlivění.

V první československé protialkoholní záchytné stanici U Apolináře 18. května 1951 uvítali historicky prvního klienta: ožralého sovětského námořního inženýra. Mimochodem záchytka je ruský vynález. Tu úplně první na světě zřídili v ruské Tule v roce 1902.