Pro ty, kteří chodí do práce, to asi bylo dost brzo, ale musíme se přizpůsobit mimokrnovským projektantům a stavařům, aby se stihli včas vrátit ke svým rodinám.

U vchodu jsem se marně snažil vysvětlit uvaděčkám, že se tam chystám služebně, a proto si potřebuji na sobě ponechat bundu s velkými kapsami, ve kterých mám jako správný novinář stále po ruce foťák, diktafon, blok, tužku a náhradní baterky.

Dozvěděl jsem se, že přísné nařízení „vstup bez bundy“ platí pro všechny a že určitě bylo vydáno také pro moje dobro, takže se s tím musím smířit.

Jako by tato historka od vchodu předznamenala celkové vyznění besedy. Stavba obchvatu nás sice omezuje a otravuje, a řešení některých detailů nám nedává smysl, ale stavaři ani projektanti za to nemůžou, protože jen dělají svou práci. A stejně jako šatnářky od nás očekávají vděčnost, protože to všechno přece dělají pro nás a pro naše dobro.

Pokud se v budoucnu třeba od svého domu nedostanete přes násep obchvatu k autobusové zastávce, nejspíš vám to připadá jako křivda, chyba či opomenutí. To ale nic nemění na faktu, že dnes už v projektu nelze nic měnit.

Takže nám nezbývá než se smířit s obchvatem, jak byl navržený.

Případné újmy nám pomůže překonat příjemný pocit, jak se díky naší oběti snížilo dopravní zatížení říčního okruhu a jak se po obchvatu kamiony z Ostravy dostanou rychleji do Polska. Jednou za obchvat politikům, projektantům a stavařům ještě poděkujeme.

Jako by se na této akci potkaly dva světy, ve kterých se mluví různými jazyky. To, čemu Krnované říkají Petrovická ulice, to je pro projektanty pětačtyřicítka. Krnované měří výšku náspu v metrech, projektanti podle stoleté povodně.

Dotaz: Jak se budou rodiče s dětmi ráno dostávat ke školce v Hlubčické ulici? Odpověď: Teď takto narychlo školku v mapě nenajdeme.

Dotaz: Proč je podchod na opačné straně vozovky než chodníky? Odpověď: To my nevíme, ale nějaký důvod to určitě bude mít a už to nejde změnit.

Snad jsem to všechno zaznamenal správně i bez bundy.