Dozvěděli jsme se, jak funguje akvaponická farma, v čem spočívá koloběh živin mezi rybami a zeleninou, jak má být projekt financován, kolik pracovních míst přinese i kde je jeho Achilova pata v podobě státní dotace na rozšíření průmyslové zóny Červený Dvůr.

Problém je v tom, že ministerstvo průmyslu chce mít v průmyslové zóně průmysl, a ne zemědělskou produkci. Zda je pěstování zeleniny a chov ryb v laboratorních podmínkách ještě zemědělství nebo už průmysl se může jevit jako zajímavá akademická polemika, ale ve skutečnosti je to pro město také riskantní hra se sto miliony v banku.

„V průmyslové zóně nesmějí být umísťovány investice, které by využívaly pozemky pro pěstování rostlin a chov živočichů," deklarovalo Město Krnov v nabídce pozemků v Červeném Dvoře.

Naprosto chápu krnovské zastupitele, kteří za této situace hlasovali proti deklaraci, že město podporuje záměr Taneca. Doba, kdy zastupitelé optimisticky až naivně ručili městským majetkem a kasou za soukromé podnikatelské záměry, tu byla v devaedesátých letech.

Snad jsme se z ní poučili.