Z dějepisu vím, jak se tato skandinávská monarchie zapletla do náboženských válek mezi katolíky a protestanty. Vím, že rabujícím Švédům fandili mnozí čeští exulanti, kteří chtěli zpět majetek zabavený po Bílé hoře.

Existuje ale také teorie, že skutečným důvodem švédské invaze byly klimatické změny. Díky přechodnému zesílení teplého Golfského proudu se na severu měnilo subarktické podnebí tak, že se ve Švédsku začalo nečekaně dařit zemědělství.

S dostatkem potravin přišla populační exploze. Severská půda uživila stále víc lidí. Sytým sedlákům se rodilo víc dětí a víc se jich dožilo dospělosti.

Plodným Švédům začalo být Švédsko těsné. Švédskou armádu tvořili dobrovolníci z řad sedláků, kteří sice byli oddaní králi, ale především byli natěšení, jak na dobytém území svléknou uniformu a pustí se do obdělávání půdy.

Na tuto teorii, jak se důsledky klimatických změn ve Švédsku projevily obléháním Sovince a Krnova, jsem si vzpomněl minulý týden, když jsem v novinách četl titulky: „Švédsko sužují kvůli neobvykle suchému a horkému počasí nejhorší lesní požáry v dějinách“, „Les hoří už i za polárním kruhem, Švédsko žádá o pomoc EU“ nebo „Švédsko nasadilo do boje proti požárům nadzvukové stíhačky Gripen“.

Nadšeně jsem sledoval, jak se Švédům daří hašení lesních požárů pomocí pumy GBU-12, kterou mají ve výzbroji i české vzdušné síly.

Výbuch pumy spotřebuje veškerý kyslík ve vzduchu a současně rázová vlna sfoukne plameny ze stromů jako svíčky na narozeninovém dortu.

Zkusil jsem zadat do vyhledávače něco jako Švédsko a oheň a úplnou náhodou jsem vygooglil fenomén „švédský oheň“, kterému se také říká švédká svíce.

Prostě si oheň rozděláte ve špalku. Vyzkoušeno, ověřeno, zvládne to vyrobit a zapálit každý i při úplném zatmění Měsíce. Švédský oheň doporučuji těm, koho už omrzely klasické táboráky jako mě.