Ale zpět k petici. Piráti a ANO přišlis iniciativou vyškrtnout z občanského zákoníku pojem „muž a žena“, aby manželství mohli uzavírat také „muž a muž“ a „žena a žena“.

Na to reagovali lidovci, kteří naopak chtějí manželství jako svazek muže a ženy zakotvit do ústavy. Petici za změnu ústavy jim podepisují hlavně křesťané.

Rozumím katolíkům, pro které je manželství muže a ženy už přes tisíc let stejná svátost jako křest, eucharistie nebo biřmování. Je to pro ně posvátný trvalý svazek, který neumožňuje rozvod. Ctí zásadu „co Bůh spojil, člověk nerozlučuj“.

Manželství uzavřená na radnici lze rozvést, takže mají blíž k registrovanému partnerství gayů a leseb než ke křesťanské svátosti. Já jsem se oženil na radu právníka, abychom s přítelkyní měli ošetřené společné vlastnictví bytu.

Je nutné uzavírat manželství jen kvůli bytu? Zbytečně silný kalibr. Úplně by mi postačilo pokleknout před svou vyvolenou s prstenem a romanticky ji požádat o registraci na úřadě. Heterosexuální občané bez vyznání, přenechte posvátné manželství křesťanům. Uzavírejme registrovaná partnerství, ať nejsme pokrytci.