Když meteorologové varují před bouřkami na jihu Čech, tak nevím, jestli tamní zahradníky litovat, nebo jim závidět plné bečky pod okapem.

Ekonom Václav Klaus odmítá enviromentálního strašáka klimatických změn, protože až roztaje věčně zmrzlá Sibiř, získá lidstvo spoustu orné půdy, levné potraviny, dostupné suroviny a ideální místo k životu.

Doufám, že se našim pravnukům bude na Kamčatce líbit. Také já se snažím změny klimatu vnímat víc jako výzvu než neštěstí. Český zemědělec, který si pořídí sofistikované zavlažování a vhodné plodiny, se může těšit na dvě úrody do roka.

Nedávno jsem si při jízdě autem všiml, že odvodňovací příkopy kolem polských a německých dálnic stále častěji ústí do lagun a desítek drobných nádrží, aby srážky z intenzivních dešťů neodtekly zbůhdarma rovnou do řeky.

U nás je zřejmě zatím jediným výstupem mnoha konferencí o suchu program Dešťovka. Aspoň něco. Při současných velkorysých dotacích pro největší zemědělce s největšími plochami monokultur bez mezí a bez remízků bohužel lepší hospodaření v krajině nemůžeme očekávat.

Ve vysušených Beskydech provádí tým docenta Milana Jařabáče experimenty, kolik vody zadrží odlesněná postkůrovcová krajina. Půda zadržuje vláhu tak mizerně, že stačí, aby pár dní nepršelo, a nově vysazené porosty uhynou.

Zatímco současné lesy sežral brouk lýkožrout, před stovkami let v našem regionu podobně decimovali lesy havíři a hutníci. V okolí dolů na zlato nejdřív zmizely lesy, pak i potoky. V Jeseníkách bohatých na srážky najednou chyběla voda na rýžování vytěžené zlatonosné rudy.

Kromě věčných soudních sporů o vodu mezi horníky, mlynáři a zemědělci se začaly v Jeseníkách najednou hromadně stavět desítky drobných nádrží. Na horách sice vydatně prší a za rok spadne asi tisíc litrů vody na metr čtverečný, ale většina jí zas rychle odteče.

V dávné minulosti člověk dokázal jesenickou vodu zadržet tak, aby promývání vytěžené rudy fungovalo i v Suché Rudné, která bývala epicentrem sporů o vodu. Česká geologická služba nedávno spočítala, že jesenická voda dokáže uspokojit potřeby dvou milionů lidí.

Snad to s tím suchem a pozměněným klimatem nebude neřešitelný problém.