Lijáky trápily i Belgii a Rakousko. Z velkých měst na břehu Rýna a Seiny přicházely zprávy zaplavených čtvrtích a informace o dopravním kolapsu, zrušených odletech, uzavřeném metru, silnicích a železnicích. A o problémech mnoha fabrik v čele s Audi, kterým stoupající hladina zastavila výrobu.

Také naši hasiči pilně čerpali vodu ze sklepů a lidé z přízemí odklízeli nánosy bahna. Ornitologové stále sčítají kolik čápů a ohrožených ptáků umlátily kroupy přímo v hnízdech.

Blesk na rockovém festivalu v německém Mendigu zranil 80 lidí a v Porýní při fotbale jiný blesk zasáhl 33 lidí. Austrálie evakuuje rozsáhlé oblasti a Spojené státy už vymýšlí jméno pro další tropickou bouři. Jak je vidět, co se týče zpráv o extrémním počasí, média měla z čeho vybírat.

Těžko říct, proč se hlavní zprávou uplynulého týdne stala právě bouřka, která se 31. května spustila nad Městem Albrechticemi. Meteostanice v Žárech zaznamenala srážkový rekord 120 milimetrů vody za hodinu a také úctyhodný srážkový úhrn 145,8 milimetru vody za 24 hodin.

Stoletý rekord byl překonán! A nikomu se nic zlého nestalo.

Diváci mají rádi rekordy i dobrodružství s dobrým koncem. Možná proto nám televize v hlavní zpravodajské relaci nabídla přímý vstup z Města Albrechtic. Všichni kolem řeky Opavice tentokrát měli neuvěřitelnou kliku. Sucho je zažehnáno, báli jsme se živlů zbytečně a nakonec se nám všem ulevilo.

Když už jsme u toho ulevování, rádio Evropa 2 odvysílalo aktuální skeč Jak a proč Bůh potrestal Město Albrechtice. Leoš Mareš v roli Boha v restauraci vypil dvanáct piv, a protože tam neměli toalety, ulevil si nad Městem Albrechticemi.

Původně jsem chtěl na Evropu 2 navázat myšlenkou, že Noc kostelů je ideální příležitost zjistit, proč evangelíci mají v kostelech záchody, zatímco katolíci takovou necudnost, jako je vyměšování, v chrámu Páně nestrpí.

Pak jsem si ale vzpomněl jak se v roce 2004 Leoš Mareš v Krnově vztekal, když mu nějaký neznámý vandal před divadlem poškrábal jeho luxusní vymazlené Audi TT. A vzápětí mě napadl vtipný skeč s názvem Jak a proč Bůh potrestal Leoše Mareše.