V televizi dávali film Alice Nellis Revival o muzikantech v seniorském věku, kteří po letech vyrazili na šňůru naposled to pořádně roztočit. Hustí do svých fanoušků rockerský humor typu „Jsme sice staří, ale pořád stejně blbí".

Tentýž víkend jsem vyrazil do klubu Kofola na Brutus, který kraluje tancovačkám už padesát let. Frontmen Sáša Pleska nedávno slavil sedmdesátku.

Došlo mi, že je na čase Brutus a vše kolem něj prohlásit za národní památku. Je to stejně úctyhodné kulturní dědictví jako jízda králů ve Vlčnově. Česká bigbítová zábava je fenomén, který jinde ve světě neznají. Lidi tam nechodí za hudbou, ale vyblbnout se a opít se.

Vitální gentlemani z Brutusu nedělají reklamu preparátům na prostatu, klouby a posílení paměti, ale ryzímu bigbítu a chlastu. Nemají potřebu se ztrapňovat na Šlágru ani se podbízet mladým na Óčku. Ještě tak skousnou Bigbít na ČT art. Poctivě jezdí po vesnických kulturácích a sokolovnách, kde se svými fanoušky sdílejí hodnoty jako pivo, sex, rokenrol a sranda.

Inteligentní vzdělanci, kteří si s šibalským úsměvem hrají na hovada. Není to póza, ale život sám. Tím, že o nich píšu, narušuji křehký ekosystém hospodských tancovaček, který je tak autentický jen díky tomu, že si vegetuje po svém daleko od mainstremových médií a komerce.

Stačí se zaposlouchat do textů Brutusu a žasnout.

„Holky jsou furt stejný, všechny věří, že kluci někdy budou jiný." Tu moudrost zná každý rozvedený. Můžeme dumat nad smyslem zašifrovaných poselství „Automatická pračka je lepší, než já jsem" nebo „Do hlavy rum a stroncium do kostí". Rokenroloví drsňáci společně řvou refrény „Hej, kámo, půjč mi sestru, už je jí patnáct let", „Zase pivo!" nebo „Opijem se!" a pak ráno mohou „Snídat jedině zeleninu v láku".

„Je potřeba kupovat jenom ty nejsilnější auta, co hrozně žerou, aby ta nafta došla co nejdřív, aby ti teroristi za ni nedostávali peníze.A pak už se bude jenom chlastat," prozradil sedmdesátník Sáša Pleska v jednom ze svých projevů recept na světový mír.

A víte, jak se pozná, že je Brutus komerční kapela? Protože nevrací drobné na starvenky.

Fascinující brutální Brutus.