Podniky, které se vyskytují v blízkosti autobusových nádraží, většinou uspokojí hlad něčím, co stačí rozmrazit, opéct, vrazit mezi housky a polít kečupem. Najdou se ale také talentovaní kuchaři, kteří dokázali tento burgerový koncept vyladit k naprosté dokonalosti.

Hamburské burgery neboli hamburgery jsou samostatný obor gastronomie. O spojení hovězího burgru s místopisným názvem se po Hamburku a hamburgeru nyní pokouší také jedna z krnovských restaurací. Podle krnovské zříceniny hradu Šelenburk pojmenovala svůj šelenburger.

Recept s hovězím burgerem v opečené housce se salátem, cibulí, rajčaty, dresinkem a nakládanou okurkou asi není příliš originální, ale přidanou hodnotou krnovského šelenburgeru jsou pečené brambory ve slupce, které k němu dostanete jako dárek. Je to dostatečně invenční a inovativní hambáč, aby tento pokus o regionální krnovskou specialitu zaujal strávníky?

Většina Krnovanů vnímá jako typickou regionální potravinu kofolu, protože se vyrábí z věhlasné krnovské kohoutkové vody. Marketingové oddělení Kofoly hnědou limonádu jako naši lokální specialitu bohužel neprezentuje.

Opakem je případ balené vody Sedmihorka, která se pyšní titulem Regionální produkt Český ráj. Firma Kofola totiž doslazenou balenou vodu Sedmihorku vyrábí v Mnichově Hradišti.

Je to obyčejná voda z vrtu.

Problém je v tom, že v Českém ráji existuje také stejnojmenný slavný lázeňský pramen Sedmihorka, který vyvěrá v osadě Sedmihorky a nemá s produktem Kofoly vůbec nic společného. Tedy kromě jména. Zatímco Sedmihorka Kofoly je běžná stolní voda, léčivý pramen Sedmihorka zásoboval proslulé lázně, ve kterých se léčil například Jan Neruda.

Vedení obce Karlovice – Sermihorky i Mikroregionu Český ráj považuje Sedmihorku z Kofoly za zneužití jedinečného názvu lázeňského pramene a hovoří o podrazu na spotřebitele. Kofola se v minulosti několikrát soudila s výrobci limonád, kteří se plagiáty typu Kofča přiživovali na slavné značce.

Kofolo, máš tohle zapotřebí?