Projekt Deník na návštěvě nás zavedl do Třemešné, kde má svou sbírku kaktusář Rudolf Polok. Povídali jsme si také o osudech slavného lovce kaktusů Vojtěcha Friče. Před sto lety absolvoval nebezpečná dobrodružství v divočině mezi indiány, kde byl permanentně vystaven exotickým nemocem a parazitům.

Kaktusář Frič všechno přežil, ale po návratu do Prahy v roce 1944 se v králíkárně škrábnul o hřebík a nakazil se tetanem. Lékařům na smrtelné posteli detailně popisoval pocity a stavy umírajícího člověka, aby obohatil vědecké poznání.

Fascinující sbírka kaktusů Rudolfa Poloka je atrakcí Třemešné.
Pěstitel z Třemešné: Kaktusář stárne pomaleji, na květ si klidně počkám i 50 let

Na internetu najdeme fotografie z rozvojových zemí, jak trpí člověk infikovaný tetanem. Za to, že na těch fotkách nejsou čeští pacienti, vděčíme povinnému očkování, které bylo zavedeno v roce 1953.

V totalitním režimu se nikdo neptal rodičů jaký mají názor na očkování. Komunisté neznali dobrovolnost ani poučený souhlas.

Antivakcinářům a možná i demokratům se z této metody zvedá žaludek. Faktem je, že díky nedobrovolné očkovací povinnosti tetanus z Česka úplně zmizel. Díky Bohu. Byla to fakt hnusná nemoc.

Do Vítkova na Opavsku dorazil mobilní očkovací tým, který nabízí zájemcům očkování proti covidu-19 bez předchozí registrace, 4. srpna 2021.
Mobilní očkovací týmy vyrazí do dalších míst v Moravskoslezském kraji

Kolik z nás by se vůbec nenarodilo, kdyby naše neočkované předky v mládí zahubil záškrt, černý kašel, obrna, spalničky nebo příušnice?

Smrtnost tetanu je přes 11 procent. Smrtnost covidu se uvádí do jednoho procenta. Když neočkovaní občané mají docela slušnou šanci přežít, můžeme si dovolit kombinaci dobrovolného očkování a přirozeného promořování.

Ve vzduchu ale visí otázka. Jak moc odporný a smrtelný moribundus by se tady musel rozšířit, aby naši demokraticky zvolení politici v sobě našli odvahu odhlasovat povinné očkování?