Nikdy by mě nenapadlo, že Pagáč přizná chybu. Vážím si jeho gesta.

Po něm si vzal slovo krnovský tajemník Igor Kozelek. Připomenul, že prezentace protipovodňových plánů se v Krnově konala naposled v létě 2014 ve Slezském domově.

„Tam jste nám ukazovali, jak funguje vakový jez i vizualizaci ochranných zídek. Utekly čtyři roky, tak se chci zeptat, jestli za další čtyři roky chystáte zas jen prezentaci, nebo už něco z toho uskutečníte. Od povodní uteklo 21 roků, ale v Krnově se toho moc neudělalo. Čekalo se na obchvat, ale ten už dávno běží,“ konstatoval Kozelek.

V roce 2014 nešlo o běžnou prezentaci. Provázela ji panelová diskuse, kterou moderovali nezávislí odborníci. Tehdy se naposledy pokusili o dialog zastánci a odpůrci heřminovské přehrady.

V Krnově ve Slezském domově za jedním stolem usedli oponentní vodohospodář Václav Čermák, starosta Nových Heřminov Radek Sijka, technický ředitel Povodí Odry Petr Březina a starostka Krnova Alena Krušinová.Rok 2014: V Krnově ve Slezském domově za jedním stolem usedli oponentní vodohospodář Václav Čermák, starosta Nových Heřminov Radek Sijka, technický ředitel Povodí Odry Petr Březina a starostka Krnova Alena Krušinová.Autor: Deník / František Kuba

Pracovníci Povodí Odry naposledy diskutovali s oponentním vodohospodářem Václavem Čermákem. Starostka Krnova naposled seděla vedle starosty Heřminov. Povodí Odry tehdy tvrdilo, že přípravy přeložky silnice ze Zátoru do Heřminov skončí v roce 2016. Koryta řek pod Heřminovy se ohrázují v letech 2015 až 2020. A Heřminovská přehrada se postaví v letech 2018 až 2023.

Kde soudruzi z NDR udělali chybu?

Starostka Krnova se od té doby nebaví se starostou Heřminov, ale jen se starosty, kteří přehradu chtějí. Starostka Zátoru na shromáždění občanů neudělila slovo mluvčímu Heřminov. Povodí Odry pořádá přednášky o vizi Václava Čermáka, na které ho nezve. Ministr odmítl mediátora.

Je ostrakizace Heřminov dobrým řešením?