Když se naposledy ukázal v okně Apoštolského paláce, nebyl schopen mluvit. Jen požehnal tisícům poutníků na náměstí svatého Petra.

S odstupem už víme, proč pontifikát vykonával veřejně až do úplného konce. Aby podtrhl celoživotní dílo. Mluvilo za něj, když přišel o hlas. Absolvoval tolik zahraničních cest, jako žádný papež před ním. Hledal společný základ nejen pro křesťanské církve a společenství, ale pro všechna náboženství. Modlil se u Zdi nářků v Jeruzalémě i s Dalajlamou. Byl první papež, který vstoupil do islámské mešity. Spojoval a usmiřoval i ve stáří a v nemoci. Předával nám své mírumilovné poselství i beze slov.

František Kuba.
Poznámka Fidela Kuby - Udavač Zeman

Minulý týden se časopis Respekt omluvil za karikaturu prezidenta Miloše Zemana, která si utahovala z jeho stáří a špatného zdravotního stavu. Kromě nejisté chůze a ruky v ortéze Zemana občas zrazuje také paměť. Nepamatuje si například cestu do Bamberku, zato Peroutkův článek si vybavuje jasně.

Také Zeman cestoval jako žádný prezident před ním. Hlavně do okresů za voliči. Spoustu míst navštívil jako první prezident. Třeba Slezské Pavlovice.

Jaké dílo za něj bude mluvit, pokud někdy stářím ztratí hlas? Na co si vzpomeneme kromě pálení trenýrek? Možná na obhajobu autoritářských režimů Ruska a Číny. V adventním čase v Krnově někdo na strom namaloval kosočtverec. Připomněl nám, že nastal čas vánočního poselství prvního českého prezidenta, který ve veřejnoprávním rozhlase řekl ku*da.