Ani mě nepřekvapilo, když to pak shrnul: „nedali ani šilink“. Podobné faux pas totiž udělal i v roce 2014 při návštěvě Krnova. Na zaplněném náměstí Miloš Zeman vzpomínal, jak před lety navštívil krnovskou vinárnu Morava. Ta byla zřízena za socialismu v klášteře minoritů. Dobře fungovala i potom, co byl klášter vrácen řeholníkům.

„Když jsem se ptal, co se stalo s tímto refektářem, bylo mi řečeno, že poté, co byl vydán minoritům, místo toho, aby tu restauraci provozovali dál, tak ji zavřeli. Tak doufám, že nové zastupitelstvo udělá vše pro to, aby tato křivda na občanstvu byla odčiněna,“ řekl pan prezident doslova.

Krnovské občanstvo ví, že vinárnu v refektáři nezavřeli minorité, ale povodeň 1997. Zemanova oblíbená vinárna byla zaplavená od podlahy po strop. Provozovat gastro podnik v rozmáčené kobce neumí nikdo. Klenba plná vzácných fresek pomalu vysychala, zatímco konvent sháněl peníze na restaurátory.

Když byl v roce 2012 renovovaný klášter představen veřejnosti, byla už situace v gastro oboru úplně jiná než před povodní. Uživil by se na náměstí další podnik? Těžko. Co by s tím měli dělat zastupitelé? Měli by poučit pana prezidenta o konkurenci v tržním prostředí.