Na fotografie a videa vodojemu už reagovali i hollywoodští filmaři. Zatímco v Brně 15. července vyprodali vstupenky do vodojemu, v Krnově ve stejný den začala demolice vodojemu Karnoly. V Krnově nepozvali veřejnost na prohlídku, abychom se s vodojemem – architektonickou dominantou – mohli rozloučit. Vodojem Karnoly zmizel nepoznán veřejností. Stejně jako když Karnole shořela vzorkovna. Možná by se při propagaci vodojemu ozval Hollywood, bláznivý miliardář, co chce bydlet v betonové rotundě nebo vizionář, který umí stavbu revitalizovat na rybí sádky, hvězdárnu či manéž.

Žijeme v době, kdy se ze současnosti stala nedávná historie. Karnola byla, a už není. Který další slavný podnik brzy zmizí? Těžká mechanika Vítkovice vyráběla stovky lodních hřídelí. Víte, jak se obrábí víc než stotunové kolosy? Potřebujete unikátní soustruhy, frézy a obří jeřáby, jaké nejsou nikde jinde než ve Vítkovicích. Technický zázrak hraničí s vlasteneckou hrdostí. Suchozemský národ bez flotily sto let vyrábí klikovky pro loděnice v celé Evropě.

Ekonomové ani politici ještě nepojmenovali příčiny, proč tak náhle a plošně zanikly nejslavnější evropské loděnice v Polsku, Německu a v bývalé Jugoslávii. Jisté je, že kolem Vítkovic v konkurzu dnes už krouží víc obchodníků se šrotem než strojařů a investorů.