Neměli bychom se posmívat premiérovi, který se doučil češtinu před pár lety, že mu ještě občas dělá problém množné číslo. Skutečný problém nastal v Šenově u Ostravy, kde postřik řepkových polí otrávil včelstva šestnácti včelařům. Státní veterinární ústav (SVÚ) potvrdil Babišův výrok, že včely i motýli opravdu mají rádi řepku. K smrti milují řepku, která je ošetřená jedovatými postřiky. Nezodpovědní zemědělci do žlutých lánů pumpují tolik agrochemie, že v nich hmyz nepřežije.

Nositel dědičného titulu ministr zemědělství Miroslav Toman chce zlepšit situaci tím, že se mezi lány začnou sázet „agroforesty“. To je na jeho ministerstvu slangový výraz pro remízy. Podle metodik do nově vysazených remízů nepatří ovocné stromy, protože plodům hrozí kontaminace agrochemií.

Také vám rodiče v dětství zakázali jíst třešně, švestky, hrušky a jabka z alejí u silnice, protože jsou plné olova? Olovo z benzínu jsme už odstranili, ale zavedli jsme jinou ingredienci: bioetanol z řepky. Takže teď nám u silnic dozrává jedlé ovoce bez olova, ale mezi poli je totéž ovoce jedovaté. Opravdu chceme znovu motýle?