Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

POZNÁMKA FIDELA KUBY: Mnichov 
a Postupim

Zaujaly mě dvě historické události. Němečtí rodáci při nedávné návštěvě Krnova vzpomínali na takzvaný hladový pochod. Označuje událost v rámci divokého odsunu, při které v červnu 1945 zahynuly následkem vyčerpání a špatného zacházení asi tři stovky krnovských Němců. Před týdnem jsme si připomněli Liptaňskou tragédii. V září 1938 zradikalizovaní místní Němci v Liptani zavraždili šest českých pohraničníků. Zkusme se zamyslet, co tyto dvě události mají společného.

27.9.2016
SDÍLEJ:

Zástupci Čs. obce legionářské jednoty společně s představiteli Českého svazu bojovníků za svobodu a za doprovodu starostky obce Liptaň položili ve středu 21. září kytice k místnímu pomníku, který připomíná tragédii, která se odehrála 22. 9. 1938.Foto: Pavel Rapušák

Mnichovskou dohodu podepsaly 30. září 1938 Británie, Francie, Německo a Itálie. Dohodly se, že Československo do deseti dnů předá Německu Sudety neboli pohraničí obývané Němci. Zástupci Československa nebyli přizváni, takže pro dohodu se u nás vžil podtitul „o nás bez nás" nebo „Mnichovská zrada".

Henleinovci nevydrželi čekat, až jim Mnichovská smlouva dá právo zabírat pohraničí. V desítkách měst a obcí s převahou německého obyvatelstva došlo k útokům na symboly Československa. Začalo to rozbitými výlohami českých obchodů a končilo teroristickými útoky na služebny pohraničníků a úřady.

V Liptani 22. září 1938 zfanatizovaní Němci postříleli šest členů Stráže obrany státu. Kdyby henleinovci místo vraždění počkali pár týdnů na Mnichovskou dohodu, mohli v říjnu legitimně převzít moc v Liptani a ohánět se přitom mezinárodním právem.

Liptaňská tragédie je zločin z netrpělivosti.

Na konferenci v Postupimi v srpnu 1945 usedly za jednací stůl Sovětský svaz, USA a Anglie. Vítězné mocnosti rozhodly o vysídlení Němců z Československa. Poražení Němci do toho neměli co mluvit, takže verdikt z Postupimi vnímají optikou zrady „o nás bez nás".

Také Češi měli horké hlavy, co nečekaly, až odsun dostane právní základ. V červnu 1945 vyhnali na 3000 krnovských Němců na hladový pochod přes Jeseníky do Králik. Asi deset procent útrapy pochodu nepřežilo. Kdyby Češi vydrželi čekat na Postupim a Benešovy dekrety, byl by odsun Němců legitimní akt v souladu s mezinárodním právem.

Také divoký odsun byl zločin z netrpělivosti.

A mě Mnichov i Postupim připomínají dodatečnou legalizaci černé stavby.

Autor: František Kuba

27.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Ve středu budou stávkovat praktičtí lékaři a lékárny.
11

Chystáte se ve středu ke svému lékaři? Nechoďte, bude zavřeno

Lesní bar získal cenu kraje

Vyhlášení prvního ročníku soutěže Ceny cestovního ruchu Olomouckého kraje se konalo minulý čtvrtek večer v olomouckém arcibiskupském paláci.

Vocelka děkoval Aulehlovi

Vernisáž otevřela výstavu fotografií Tomáše Vocelky. Tento krnovský rodák stál u počátků Regionu. Obdivuje práci krnovského fotografa Gustava Aulehly.

POZNÁMKA FIDELA KUBY: Co je to zázrak?

Polští a čeští katolíci hledají důvody k modlitbě i v historii. Sledují hlavně výročí zázraků.

Proč Krnovsko potřebuje přehradu, a Olomouc ne?

Ministr zemědělství Marian Jurečka vysvětlil, proč lze Olomouc chránit před povodněmi i bez přehrady, zatímco Krnovsko a Opavsko se bez heřminovské přehrady neobejdou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení