Horní Benešov má pověst klidového území mezi Opavou a Bruntálem. Na dohled je Slezská Harta i Jeseníky. Turistická návštěvnost Černobylu dává tušit, že možná i největší zplynovna odpadů na světě bude morbidní atrakce. Občané HB se na ni netěší.

Neříkají si průkopníci pokroku, ale pokusní králíci. Jejich domy ztratí hodnotu, až kolem projede tisíc tun odpadu každý den. Na každých tisíc tun odpadu se musí dovézt i 200 tun koksu a vápence. Musí se odvážet struska, která je formálně stavební materiál, ale po zkušenostech se zvlněnou dálnicí Eurovia ztrácí oblibu.

Okolní obce by se měly radovat: hurá, máme vyřešený zákaz skládkování po roce 2024! Místo toho přemýšlí, čím je soukromá zplynovna donutí, aby vozili odpad zrovna sem. Cenou? Monopolním postavením? Kapacita zplynovny převyšuje potřeby celého kraje. Znamená to, že provozovatel může dovážet odpad z okolních krajů a z Polska? Nebo počítá i s jiným typem odpadů, než přiznává dokumentace?

Jsou v ní častěji formulace „investor předpokládá“ než „investor dokládá studií s výpočty“. Já předpokládám, že odpady mají být spíš surovina k recyklaci než záminka pro stavbu obří monopolní centrální zplynovny.

Spalovna, ilustrační foto.
Likvidace odpadu v Horním Benešově? Plazmové zplyňování není spalovna
Zásah u výbuchu v budově radnice v Rýmařově.
Poznámka Fidela Kuby - Rozehraná partie