Protože mi v dětství rodiče zakázali lepit plakáty přímo na zeď, měl jsem k dispozici jen menší nástěnku, na kterou se kromě školního rozvrhu už nic moc nevlezlo. Jako intuitivní rebel jsem tam vyvěsil Rychlé šípy a Kissáky ofocené ze západoněmeckého Bravíčka, protože za socialismu se nic jiného z oblasti zakázané kultury sehnat nedalo.

Dnes mám na zdi místa dost, ale potřeba vylepování idolů mě přešla. Kdybych si přesto měl vybrat, na koho se chci dívat každý den, asi by to byla nejcyničtější a nejzábavnější komiksová postava všech dob: zlomyslný parchant Lobo.

Proslavil se hláškou: „Krční páteř křupne, když se na ni dupne". Lobo říká i další děsivě veselé průpovídky, když mění své protivníky i náhodné kolemjdoucí na krvavé cáry, ale ty jsou tak vulgární, že se neodvážím je reprodukovat. Drsňák Lobo má v hlavě implantované rádio, aby mu mozkem duněl tvrdý metal, když pije hektolitry chlastu, kouří tlusté doutníky a masakruje bližní.

Stačí se na Loba špatně podívat, aby se spustil celý katalog odvetné brutality. Lobo miluje svou motorku, černou barvu a k jeho image patří i řetěz s hákem na konci.

Pro ty, kteří komiks neznají a Lobáka si neumí představit, doporučuji prohlédnout si fotografii hejtmana Michala Haška s Nočními vlky. Outfit Vlků – ruských motorkářů – je totiž věrně okopírovaný z kreslených příběhů o agresivním magorovi Lobovi. Kápo Nočních vlků Chirurg jako by Lobákovi z oka vypadl.

Rozdíl je pouze v tom, že Lobo na své rodné planetě Czarnia vyvraždil veškeré obyvatelstvo, zatímco pro Chirurga je vzorem Stalin, který má na svědomí sotva pár milionů obětí.

ČSSD, která dosud lákala pouze konzervativní voliče na dechovku a růže, udělala ve své sebepropagaci obrovský posun kupředu. Estetika a symbolika motorkářského gangu je přesně to, čím ČSSD může současně oslovit drsňáky na motorkách, chuligány, metalisty, brejlaté čtenáře komiksů jako jsem já i militantní všeslovanské rusofily.

Dobrá volba. Zajímalo by mě, koho si hejtman Hašek vylepoval na zeď svého dětského pokoje a jaké idoly má ve své pracovně dnes.