Bude to příležitost v klidu rozdýchat negativní emoce nastřádané kolem sochy Koněva a pamětní desky Vlasovcům. Je to výzva zamyslet se, jak konec války poučně předat dnešním Čechům, které na květnovém výročí ze všeho nejvíc zajímá prodloužený víkend.

Moderování diskuse jak probíhalo osvobozování Československa bojovými operacemi západních spojenců, Rudé armády, českých povstalců nebo vlasovců od historiků převzal klaun Pavel Novotný. Ten který to dotáhl na starostu, z recese vyhlásil Rusku válku a dnes ho ochranka ukrývá na neznámém místě.

Fanoušci maršála Koněva asi už nikdy nenajdou společnou řeč s fanklubem generála Pattona. Přenechme raději tyto ikony propagandistům a rozhlédněme se po hrdinech ve svém okolí. Sovětský nadporučík J. B. Žebrovský zahynul v Krnově v kokpitu šturmoviku 28. března 1945. Bylo mu 24 let, stejně jako americkému pilotovi mustangu Johnovi E. Floydovi, kterého sestřelili u Slezských Rudoltic 7. července 1944.

Krnovský rodák Fred Kittel jako sudetský Němec bojovali proti nacistům v britské uniformě, stejně jako jeho vrstevník, Krnovan židovského původu Hugo Langschur. Řada volyňských Čechů, našich sousedů, prošla válečným bojištěm po boku sovětské armády. Nejen generál a maršál, ale hlavně obyčejní hrdinové zasluhují naši úctu.