Na „dar nedar“ si vzpomenu, když Rusové vypráví pohádku Kterak Chruščov v opilosti daroval Krym Ukrajině. V roce 1954, když byl Krym v rámci Sovětského svazu převeden pod Ukrajinu, nebyl Chruščov diktátor s neomezenou mocí jako Stalin.

Převedení Krymu byl dlouhý legislativní proces, který prošel rozhodnutím tří parlamentů, změnou tří ústav a podpisy tří prezidentů. Nicméně ve světě pohádek může mít „dar nedar“ podobu jak ptáka, tak černomořského poloostrova. Město Krnov ale dostalo skutečný dar nedar.

V roce 1972 na sté výročí trati Olomouc – Krnov chtěli mít krnovští železničáři stejně jako v jiných městech parní lokomotivu na podstavci. Sehnali v cukrovaru Bufan na sešrotování a dali na něj transparent „Dar železničářů městu Krnovu“. Uspořádali slavnost darování historické lokomotivy občanům Krnova.

Náčelník Střední dráhy Blažek osobně dar předal předsedovi MěstNV soudruhu Ivánkovi. Co na tom, že darovaný Bufan nepatřil železničářům ani městu, ale cukrovaru? Na cestě ze socialismu do komunismu přece patřilo všechno všem. Cukrovar v kapitalismu už dávno zanikl. Město Krnov, ČD ani SŽDC nemají důvod pečovat o bezprizorní lokomotivu.

K TÉMATU

Na podstavci před krnovským nádražím stála parní lokomotiva Bufan, která nejezdila na běžných tratích, ale v cukrovaru. 24 let sloužila jako pomník a objevila se i ve filmu Housata.Zdroj: Deník / František KubaKrnov lokomotiva Bufan Na podstavci před krnovským nádražím stála parní lokomotiva Bufan, která nejezdila na běžných tratích, ale v cukrovaru.

Dvaačtyřicet let sloužila jako pomník a objevila se i ve filmu Housata. Protože neměla vlastníka, v havarijnímu stavu si ji přisvojilo Depo historických vozidel v Lužné u Rakovníka.