Já se těším na úplně jinou akci, kterou pro nás na 20. března připravilo Slunce. Tak výrazná zatmění, při kterých zmizí přes 70 procent slunečního kotouče, jsou poměrně vzácná. Kdo ho v pátek prošvihne, ten si musí na srovnatelnou podívanou počkat deset let.

Pokud nepřijdou mraky, bude na denní obloze planeta Venuše viditelná i pouhýma očima.

Ve stejné době, kdy budeme zírat na oblohu, čeká naše energetiky historická zkouška. Tolik slunečních elektráren tu nikdy dřív neměli. Co se stane, když potemnělé Slunce omezí fotovoltaickou výrobu elektřiny najednou v celé Evropě a po pár desítkách minut zase přijde obrovský náraz energie do přenosové soustavy?

To dnes nikdo neví, ale v pátek to zjistíme.

V Evropě představují sluneční elektrárny výkon na 90 tisíc megawattů, takže zatímco astronomové se těší na jasnou oblohu, pracovníci ČEZ by jistě preferovali zamračeno, a to čím víc, tím líp. Kdyby štěstí přálo energetikům a zatmění Sluce proběhlo diskrétně za mraky, astronomové letos dostanou nadělen ještě jeden zajímavý úkaz.

Úplné zatmění Měsíce 28. září 2015.

Měsíc zastíní slunce. Počasí bude příznivé pro pozorování

V celém kraji budou u časů zatmění jen sekundové rozdíly. "Třeba v Ostravě začne proces částečného zatmění v 9.41 hodin," říká Martin Vilášek, lektor ostravského planetária.

"Maximální fázi očekáváme v 10.50 hodin a úkaz skončí ve 12.02 hodin. Nejdříve si všimneme, jak se Měsíc z pravé strany předsune před Slunce, ze kterého v maximální fázi zakryje ho asi ze 70 procent uvidíme jen srpeček, a pak se Měsíc postupně odsune doleva," dodává Martin Vilášek.

„Na pátek předpovídáme pro náš kraj jasno až skoro jasno. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat od 10 do 14 stupňů Celsia," uvedl pro Deník Zbyněk Návrat, Regionální předpovědní pracoviště ČHMÚ Ostrava.

Částečné zatmění Slunce bude v pátek 20. března viditelné zřejmě v celém kraji.

Chystáte se dnes pozorovat zatmění slunce v našem kraji? A případně fotit? Pošlete nám své snímky!
Ty nejzajímavější zveřejníme v tištěném vydání Deníku a na našem webu.
Fotografie pátečního zatmění slunce posílejte na webeditori.sm@denik.cz

Oční lékař Jiří Kunz doporučuje brýle se svářečskými skly o hustotě filtru 13 a více. "V žádném případě nestačí sluneční brýle naopak, zornice oka je s nimi rozšířená a nefunguje přirozený filtr. Pravděpodobnost poškození očních struktur by byla daleko větší," doplnil.

Zatmění