Do této galerie Hitlerův vidlácký obraz zapadne jak ulitý. Dřív jsem znal z jeho malířského díla jen romantické krajinky a městská zákoutí obkreslená z pohlednic, tak mě překvapilo, že se věnoval i figurální a portrétní tvorbě.

Zkoumal jsem na internetu, zda mají obrazy podepsané Hitlerem něco do sebe, nebo je to jen kuriozita, jak se budoucí zločinec v mládí omylem pokládal za umělce.

Osmnáctiletý ctižádostivý výtvarník Adolf Hitler se v letech 1907 a 1908 marně hlásil na Akademii výtvarných umění ve Vídni. Od přijímací komise se opakovaně dozvěděl, že nemá talent.

Vídeňská akademie sice malíře Hitlera zavrhla, ale z krnovského rodáka Leopolda Bauera udělala evropského architekta. V době, kdy čerstvě plnoletý Hitler dělal ve Vídni přijímací zkoušky, bylo Bauerovi třicet let a nevěděl, kam dřív skočit.

V Krnově měl rozestavěný Střelecký dům, v Opavě dům kultury a na vídeňské akademii vedl vášnivé polemiky se svým bývalým učitelem Otto Wagnerem.

Mohl třicetiletý úspěšný architekt Bauer znát osmnáctiletého Hitlera, samouka z chudých poměrů? Jak by slavný architekt hodnotil jeho malířské prvotiny? Hned mě napadl námět na sci-fi z oblasti alternativní historie: co by se stalo, kdyby vídenští akademici byli k Hitlerovu talentu shovívavější a přijali ho ke studiu?

Možná by díky jejich velkorysosti v Rakousku žil v ústraní průměrný bezvýznamný malíř Adolf Hitler, který mudruje o politice při vybarvování reklamních plakátů. Leopold Bauer zemřel ve Vídni 7. října 1938.

Ve stejný den v jeho rodném Krnově davy na náměstí vítaly milovaného führera Adolfa Hitlera.

Kdy Bauer poprvé zaznamenal, že Hitler existuje? Bavil se Leopold Bauer o nacismu a o Hitlerovi se svým adoptivním židovským otcem a sponzorem Gézou Szlubkem?