Proti své vůli mohou přijít o část obce. Jiřetínu hrozí bourání 170 domů kvůli uhlí, Heřminovy mají 55 domů obětovat přehradě. Na dávné setkání starostů těchto obcí jsem si vzpomněl, když ve zprávách ukázali demonstraci hornických odborů za zbourání Jiřetína.
Zatímco ministr průmyslu Mládek by Jiřetín klidně obětoval, Babiš, Kalousek, Sobotka i Bělobrádek jsou proti. Vzkázali těžařům, že bourat obec kvůli uhlí, ze kterého vyrábíme nadbytečnou elektřinu na vývoz, je barbarství.
Horníkům účast na demonstraci zaměstnavatel uznal za pracovní směnu. V pracovní době pokřikovali, že bez jiřetínského uhlí se neohřejeme a nebude práce. Navzdory obrovským tlakům si Jiřetín může oddechnout.
A co Heřminovy? Tam nejde o uhlí ani zaměstnanost, ale o střet odlišných vodohospodářských koncepcí. Na požadavku zajistit našemu regionu protipovodňovou ochranu se shodnou všichni. Rozpor je v tom jak to udělat.
Zatímco Heřminovy prosazují levnější ochranu bez přehrady, kraj a vláda schválili dražší variantu s přehradou. Stát dodnes odmítá splnit požadavek Heřminov z roku 2008, aby objektivně a srozumitelně porovnal poměr cena / výkon u přehradové a bezpřehradové varianty ochrany.
Rok 2008: Starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt (vpravo) přijel do Nových Heřminov na pozvání starosty Radovana Jílky (druhý zleva). Horní Jiřetín a Nové Heřminovy jsou v podobné situaci. Žijí v obavách, že přijdou o podstatnou část svého území. foto: Deník/Fidel Kuba