Tolik jich před pěti lety rozhodlo, že nás budou v evropském parlamentu reprezentovat politici KDU-ČSL, ČSSD, ANO, KSČM, ODS, STAN a TOP 09. Tito politici mohli podpořit nebo potopit nápad, že si v EU zakážeme skládkování.

Dnes platí rozhodnutí ukončit skládkování komunálního odpadu od roku 2024. Bylo demokratické, potenciálně ekologické, ale bez návazných kroků chaotické. V tržním prostředí se řešení ujala soukromá nikým nevolená firma. Vyprojektovala plazmovou zplynovnu, která zlikviduje odpad po milionu obyvatel.

V podstatě vzkázala milionu Čechů: „Ať už jste k volbám šli nebo nešli, ať už máte volební právo nebo ne, ať už jste volili levici, pravici nebo populisty, všichni bez rozdílu věku a politických preferencí budete odpad posílat do naší zplynovny a platit za likvidaci. Z rozhodnutí EU se vaše dosavadní skládka zavře, takže nemáte moc na výběr. Děkuji za pozornost. Konec hlášení.“

Kde byli europoslanci a kandidáti na europoslance, když komunální politici pořádali brífink na téma zplynovna? Není to obžaloba EU, ČR ani zplynovny, ale politického marketingu, který zásadní téma před eurovolbami nechává ležet ladem.