Dokud nám ve zprávách ukazovali čínské pacienty v narychlo smontovaných nemocnicích z unimobuněk, působilo to jako scifi z předaleké budoucnosti. Bylo to sice hrozivé, ale bezpečně vzdálené.

Když se objevily alarmující zprávy z Evropské unie, to už bylo jiné kafe. Mnozí z nás mají turistické zážitky z regionů, kde se dnes hrají sportovní utkání bez diváků, ruší se karnevaly a nikdo si už netroufne vyjít z domu bez roušky. Už je to tady.

Představte si, že bydlíte v Karlově Studánce. Navzdory úzkosti z pandemie si pustíte zprávy, ať víte, co je nového. Premiér Andrej Babiš vás uklidní, že: „V nejhorším případě máme připravenou Vojenskou nemocnici anebo Karlova Studánka je zařízení, které je připravené přijmout.“

Babiš se vyjádřil trochu nepřesně. Karlova Studánka je spíš obec než zařízení. Jeho výrok posílil líheň konspiračních fantazií na sociálních sítích jak vláda plánuje transfer infekce do Karlovy Studánky a jak se v obci bude žít, až ji celou izolují v karanténě. Díky pane premiére, že jste nás uklidnil. Z Karlovy Studánky vám vzkazují, že zařízení Čápí hnízdo by bylo ještě vhodnější.