Ať už se ty dva tisíce Krnovanů odstěhovaly nebo zemřely, logicky by tu po nich měla zůstat spousta volných bytů. Kde jsou? Hypoteticky by dnes nabídka volných bytů měla převyšovat poptávku.

Proč ale ceny krnovských bytů neklesají? Bydlení v Krnově je dnes cenově srovnatelné s byty v Ostravě, kde jsou vyšší příjmy. Funguje neviditelná ruka trhu i na krnovské nemovitosti? Nejenže Krnovanů ubývá, ale současně také přibývá bytů. Novostavby na Říčním okruhu jsou obsazené a i bývalá sodovkárna změnila využití na bydlení.

Hodně rodinných domů přibylo na Ježníku i na Cvilíně. Poptávka asi nepolevuje, když developeři rozjíždí další rozsáhlou bytovou zástavbu v kasárnách i v Mikulášské ulici. Kdo tam bude bydlet, když Krnovanů podle oficiálních zdrojů ubývá? Že by se na realitním trhu tvořila bublina, která splaskne?

Nebo někde máme dlouhodobě neobsazené byty, které zkreslují zákonitosti poptávky a nabídky? Možným vysvětlením je fenomén generace singles. Zatímco dřív platilo pravidlo jeden byt je pro jednu rodinu, nový trend nám velí jeden byt pro jednoho Krnovana. Osamocení lidé potřebují víc bytů.

Jaroslav Faltýnek
Poznámka Fidela Kuby - Transparentnost!
Předseda představenstva Evropského distribučního centra EDC Dalibor Tesař v minulém volebním období jednal s krnovskými zastupiteli o zápachu z asfaltu. Hnutí ANO v říjnovém memorandu slíbilo řešit téma asfalt hned po volbách, ale prý to časově nestíhá.
Tavírna asfaltu EDC mimo Krnov?