Naštěstí se mohli opřít o znalosti historika Ondřeje Kotláře, který studoval autentické dokumenty z poválečného soudního procesu, výslechy svědků i různá hlášení. Taky já v tom mám bílá místa.

Na správné straně stáli čeští četníci a financové, kteří plnili služební povinnosti a drželi zbraně podle zákona. Na špatné straně byli ozbrojení němečtí vzbouřenci, kteří na zákon kašlou. V nepřehledné přestřelce zahynuli tři Němci.

Bohužel nevím, zda je považovat spíš za pachatele nebo oběti. Drželi v okamžiku smrti zbraně ilegálně propašované z Německa? Nebo to byli zvědaví čumilové, které zasáhla zbloudilá kulka?

Jistý Alfred Selig na smrt tří Němců reagoval tak, že postřílel šest četníků a příslušníků finanční stráže, kteří se vzdali a složili zbraně. Padli při službě vlasti a zasluhují naši úctu. Jak ale hodnotit smrt tří Němců, u kterých nevíme, kdo je zastřelil, ani to, zda byli ozbrojení zločinci nebo náhodné oběti?

Vůdci liptaňské rebelie unikli justiční spravedlnosti. Za skutečné pachatele to odskákalo osm Němců, kteří byli v roce 1947 obviněni z vražedného útoku v Liptani.

Lidový soud jim rozdával i tresty smrti a doživotí. Byly ty tresty spravedlivé? Nevím.