Pár dní na to mladík bez povinné roušky natočil video, jak mu přišel uložit pokutu policista bez roušky. Autor videa doufal, že sympatie veřejnosti budou na jeho straně, když na autobusové zastávce stál sám. Policista přece má jít příkladem. Než policista přišel prudit na zastávku, přenos infekce tam nikomu nehrozil. Většina diskutujících mladíkovi vynadala, ať nešvejkuje, když ví, že rouška na zastávce je povinná. Policista si roušku nasadil dřív, než k němu došel na dva metry.

Policie řešila roušky nejen na zastávkách, ale také na zasedání zastupitelstva ve Městě Albrechticích. Zastupitel Zdeněk Veselý si nastudoval vládní ustanovení k nouzovému stavu lépe než kolegové. Zjistil, že mu mimořádná opatření umožňují odložit roušku, pokud je jeho stolek vzdálený od ostatních přes dva metry. Policistům i kolegům vyděšeným z covidové exponenciály furiantsky citoval vládní nařízení, aby si uvědomili, že ho prosby ani výzvy nedonutí nasadit si roušku v tělocvičně s velkými rozestupy. Sice se přestupku nedopustil, ale dal nám čítankový příklad, jak doslovný výklad litery zákona může být v rozporu s duchem, který zamýšleli zákonodárci.

Podobný příklad doslovného výkladu nám dal také ministr zdravotnictví Prymula. „To nebyla žádná restaurace, ale kapitula. To jsem vás doběhl. Nic jsem neporušil!“ Takže hospodským teď stačí podle příkladu ministra zdravotnictví svůj podnik přejmenovat na kapitulní refektář, a můžou zas otevřít. Možná by si Prymula za svůj výkon před kamerou v hlavní roli zasloužil Českého lva. Řád bílého lva už má jistý, slíbil mu ho prezident.