V článku byla také zmínka, že město Krnov má před sebou nevděčný úkol posoudit, kdo z poškozených vlastně má na podporu nárok. V diskusi na našem webu reagovala čtenářka Anna názorem, že pomoc státu by měli dostat všichni, kterým tornádo poničilo jejich dům.

„Tuhle částku by měli dostat všichni, i ti, co už mají opraveno," napsala ve svém příspěvku Anna, podle které není důvod zvažovat, kdo na peníze státu má nárok a kdo ne.

Rovnostářský přístup je samozřejmě lákavý, ale největší úskalí vidím v tom, že nezohledňuje, které domy byly pojištěné a které ne. Ti, kteří si léta platili vysokou pojistku, nejspíš už mají domy opravené a škody zaplacené pojišťovnou, takže pomoc státu vlastně ani nepotřebují.

Nebudou pak pojištěným závidět nepojištění sousedé, kteří na rozdíl od nich naléhavě potřebují každou korunu? A nebude pro pojištěné demotivující, když jejich soused, který zariskoval a nechal svůj dům nepojištěný, stejně dostane peníze na opravy od státu a z dobročinných sbírek?

Zatím jsme v souvislosti s tornádem informovali především o vlně solidarity a nezištné vzájemné výpomoci. Teď, když už se občané Kostelce a Ježníku z té hrůzy vzpamatovali a přichází na řadu přerozdělování peněz, obáváme se, že se atmosféra poněkud změní. Možná už brzy uslyšíme protichůdné námitky, proč jeden dostal hodně, druhý málo a třetí nic. Případně zda je to opravdu fér, když dostali všichni stejně.

Kéž bych se mýlil.