Nová kampaň ministerstva zdravotnictví ukazuje mrtvé a umírající lidi. Nikomu se nelíbí, což je tak trochu i její účel – každopádně dlouhodobé výzkumy podobných kampaní proti kouření prokázaly, že takové poselství funguje. Můžeme se bavit o tom, že taková kampaň by lépe zafungovala v době, kdy covid přicházel a my jsme se ho báli jako neznámého nebezpečí. Podobné debaty jsou ale k ničemu – musíme řešit situaci teď, a ne co by kdyby.

Jakub Horák
Pěna dní: Milostivé léto budiž pochváleno

Autor je spisovatel

Nelze očekávat, že kampaň zabere na tu část společnosti, která protiepidemická opatření označuje jako „covidovou diktaturu“. Tihle lidé čerpají svoji víru z bizarních webů a informační kampaň státu budou považovat za dezinformace, ať už se v ní bude psát cokoli. Zajímavým nápadem ke zvážení tak zůstává varianta, zda bychom neměli zvolit motivaci pozitivní – totiž lidem za ochotu nechat se naočkovat platit.

Pokud se vám to zdá absurdní, počítejte. Jeden týden hospitalizace na JIP stojí 580 tisíc a lockdown více než dvě miliardy za den. To nejsou virtuální peníze, ale reálné částky, které nás už boj s nemocí stál. Pokud bychom takto naočkovali 500 tisíc lidí z nejrizikovější skupiny nad 65 let, stálo by nás to při odměně 10 tisíc Kč každému z nich pět miliard, což je cena za cca tři dny lockdownu.

Je kouzelné, že když se tento návrh poprvé na stránkách analytika Petra Ludwiga objevil, hned několik čtenářů se shánělo po tom, zda taky dostanou peníze, když už se naočkovali. Tohle pojetí státu je prostě příšerné. Stát jako mašina na peníze, stát jako ten kdo za všechno může a všechno má zařídit, stát jako „oni“.

Jakub Horák
Pěna dní: Podstata hesla „Pravda vítězí“

Samozřejmě, že to je nespravedlivé, když jedno dítě jde do školy samo a druhé za to dostane bonbón. Ale pokud kolektivní imunita v předcovidových časech vyžaduje proočkování 60 procent populace, tak vakcína se 70procentní účinností bude vyžadovat, aby se naočkovalo 85 procent země. A pokud nefungují prosby, a hrozby používat nechceme, vakcinační platba se nakonec jeví jako nejlevnější dostupný ekonomický stimul.

Názory zde zveřejněné přinášejí různé pohledy publicistů a osobností, ale nevyjadřují stanovisko Deníku.