Bez ohledu na to, jak dopadne vyšetřování pokáceného krnovského dubu, všichni čeští lesníci dostali důležitý vzkaz. V době facebooku a občanských aktivistů se ani v odlehlém lese nelze spoléhat, že něco proběhne bez povšimnutí.

Na krnovský dub si nepochybně vzpomene každý, kdo v rámci své profese má pravomoc rozhodovat co se smí pokácet a co ne. Je potřeba říct nahlas, že ať už vyšetřování prokáže pochybení pana revírníka, nebo se mu podaří očistit své jméno a obhájit správnost svého postupu, něco zásadního je tady špatně nastaveno 

Je špatně, když o kácení a finanční hodnotě tak významného stromu rozhoduje jediný člověk. Je špatně, že se o dřevo mimořádných rozměrů nemohli zájemci ucházet v aukci. Je špatně, že zdravotní stav a bezpečnost významných stromů může lesník posuzovat od oka namísto tahovými zkouškami a kalibrovanými přístroji. Je špatně, že do rozhodovacích procesů Lesů ČR na téma kácení nemůže vstoupit laická ani odborná veřejnost. Je špatně, že Lesy ČR v interních metodikách nedávají jednoznačný pokyn lesníkům provádět zdravotní a bezpečnostní ořezy prosychajících významných stromů. Je špatně, když je významný strom hendikepován pouze tím, že se chudák stal součástí plantáže na dřevo.

Špatná byla také reakce Lesů ČR, která nepočkala na závěry vyšetřování a místo presumpce neviny při prvním podezření hned informovala veřejnost o rozvázání pracovního poměru s chybujícím revírníkem.

Dobře je, že teď už tohle všechno víme, a můžeme se ze svých chyb poučit.