Mnohé střední školy vylekala informace, že Moravskoslezský kraj kvůli nepříznivému demografickému vývoji a očekávanému úbytku studentů chystá redukci školských zařízení. Máte už představu, jaké lze očekávat dopady na školství v Krnově?

„Ve srovnání s jinými okresy se chystané změny v síti školských zařízení okresu Bruntál projeví nejméně. Navíc Krnov má oproti ostatním městům obrovskou výhodu v tom, že naše síť škol už má proces optimalizace za sebou, takže žádné velké otřesy neočekáváme. Ještě dříve, než se kraj pustil do celoplošné inventarizace jak je využita kapacita současných škol, jaké obory jsou potřebné a které nemají uplatnění, a kolik míst bude ve školách potřeba v následujících letech, vznikl u nás z iniciativy města podobný materiál školské koncepce .

Díky tomu dnes mají všechny krnovské školy solidně vytíženou kapacitu. Obávat se o své školy musí hlavně tam, kde je několik větších měst blízko sebe a nabízí podobné typy škol, které si navzájem konkurují. V Krnově mám největší obavy z toho, zda není ohroženo otevření pobočky hornobenešovského Praktiku. Loni bylo dojednáno, že Praktik zřídí od nového školního roku svou pobočku v Kostelci v bývalé základní škole a dá tak objektu ideální využití.

Nejde při tom jen o bývalou školu, tu může město vždycky prodat, ale Praktik měl do Krnova především přivést učňovské obory pro děvčata , které zde citelně chybí. Chápu obavy škol, kterým jde o další existenci, ale chápu také kraj. Za současného demografického vývoje není jiná volba než slučovat školy a snižovat jejich celkovou kapacitu.