Ke školní četbě neodmyslitelně patří Osada Havranů Eduarda Štorcha, protože spojuje literaturu, vlastivědu a dějepis. Žáci se dozvěděli, že ještě než Jiráskova kněžna Libuše zavěštila město veliké a vymyslela název Praha, rozkládala se na břehu Vltavy neolitická osada Havranů.

Stejnojmenný film Osada Havranů nám pak explicitně ukázal jak v mladší době kamenné kolem Botiče pobíhá polonahý Jiří Bartoška v kožešinové roušce s náhrdelníkem ze zubů. Díky fenoménu Osada Havranů se nám historie zhmotnila do vizuálních asociací.

Srovnatelně hluboký ponor do vlastivědy, dějepisu a zeměpisu nabízí obyvatelům Lichnova jejich osada Havranov.

Není sice z neolitu, ale pro patrioty je hornická osada ze 13. století dostatečně cool. Štorchovy pazourky byly už dávno out, když nad Lichnovem prospektoři kutali rudu s železem i barevnými kovy. V rozfárané oblasti se usadili horníci v Rabendorfu. Raben je německy havran, takže dnešní Lichnováci znají místo po zaniklé vesnici jako Havranov.

Kolem Havranova jsou kopce Holubí vrch, Velký Tetřev a Kukačka, takže si tam můžete připadat jak v ptačí voliéře. Osada Havranov zanikla v 15. století. Příroda pohltila sídlo, kde žilo ke dvěma stovkám obyvatel.

Les, který celé století skrýval rozvaliny Havranova, nedávno sežral kůrovec. Lichnováci poprvé v životě mají zaniklou středověkou osadu Havranov jako na dlani. Jaký kostým by asi nosil středověký havíř Jiří Bartoška z osady Havranov? Mluvil by česky?