Na sportovní stránce Deníku dne 19. srpna se rozebíralo téma dotací města a náš fotbalový klub byl v tomto ohledu podroben podle mého názoru zcela neoprávněné kritice.

Finanční dotace města Krnova na činnost dětí a mládeže tvoří poměrná částka na jednotlivého člena. A tu mají všechny sportovní oddíly, které provozují pravidelnou činnost, stejnou. Například TJ Krnov a TJ Lokomotiva Krnov ukrajují z tzv. dotačního koláče podstatně větší díl, protože mají mnohem více členů než náš klub. Dotace na činnost dětí a mládeže jsou navíc pod přísnou kontrolou ze strany města, takže jakákoliv manipulace na jiné účely, než jsou určeny, je nemožná.

Takže ještě jednou opakuji, že stejné částky na jednoho člena obdržely i ostatní kluby. A to bez ohledu na to, že třeba působí v nižších soutěžích a jejich rozpočet je tedy nižší. Přesto mám i před nimi velkou úctu a respekt, neboť vím, co jejich sportovní činnost obnáší a jak je náročná.

Tvrzení, že FK se dočká nového hřiště na úkor dalších sportů, je zcestné. Stejně tak otázka stavby víceúčelové haly se týká výhradně vedení města a zastupitelů a mně osobně nepřísluší tuto záležitost jakkoli komentovat. Rovněž chci uvést, že chátrající atletický stadion není v majetku města, ale TJ Krnov a TJ Sokol Krnov. Problém jeho současného stavu je tedy spíše otázkou pro výše uvedené kluby. Výsledky našeho klubu byly v poslední době kritizovány, na to má každý právo a je to věc jeho názoru. Proč nehraje Krnov vyšší soutěž než krajský přebor?

Pan redaktor Gajdoš nám dával za příklad kluby z menších měst než je Krnov – Město Albrechtice či Rýmařov, které dosahují lepších výsledků.

Úspěšní odchovanci

Je však třeba vzít v úvahu, že v seniorské kategorii pracují s podstatně vyššími rozpočty, mohou si tak dovolit daleko kvalitnější hráčský kádr svých mužstev.

Když ale srovnáme, kolik mají uvedené kluby v kádru vlastních odchovanců, vycházíme z toho mnohem lépe. FK Krnov totiž jde jinou cestou a má svou filozofii. Vychovávat vlastní hráče, opírat se o krnovskou mládež, hrát fotbal s krnovskými patrioty a pro krnovské publikum. Samozřejmě je pak nutností nejlepší jednotlivce uvolňovat do klubů vyšších soutěží. Tak, jak tomu bylo dosud.

Hřeje mě u srdce, kolik našich žáků a dorostenců působí v SFC Opava, Baníku Ostrava, fotbalové škole v Hlučíně apod. V neposlední řadě také vzpomeňme ty, kteří se již prosadili, jako například Milana Halašku, Radka Petra, Davida Korčiána a další. Navíc jsme nevysychající zásobárnou hráčů i pro okolní menší kluby, Chomýž, Brantice, Krásné Loučky i Úvalno.

Ve fotbale se už nějakou dobu pohybuji, v Krnově jsem pár sezon odehrál a za svou práci se vůbec nestydím. Všech sportovců, funkcionářů i rodičů, kteří pro sport v našem městě něco dělají, si nesmírně a hluboce vážím. I proto mě velmi mrzí, že některé články jsou tendenční, jako by na něčí objednávku, bez základních znalostí sportovní problematiky. Silně tak poškozují obětavou práci mnoha dobrovolných trenérů, funkcionářů a samozřejmě i město Krnov.

Antonín Hudský