Koncem srpna jsem léčil včelstva formidolem – kyselinou mravenčí. V říjnu se chystám ošetřit včelstva podruhé varidolem, podle množství spadu roztočů dvakrát nebo třikrát.

Je potřeba dělat důkladnou diagnostiku spadu a zbytečně včelky nezatěžovat léky. Jde o to zlikvidovat co nejvíce roztočů z živých plodů. Potřetí léčím, když včelky již nelétají koncem listopadu nebo v prosinci a v úlech není žádný zavíčkovaný plod, aerosolem.

Tím docílíme v naší základní organizaci velmi dobrých výsledků. Důležité taky je, aby všichni včelaři naší základní organizace léčili přibližně ve stejnou dobu, což se snažíme a výsledky tomu odpovídají.

Včelaři se rovněž vždy těší na dostatek medu, letos nám na Vrbensku ale nebylo přáno. Důležité je také včelstva udržovat zdravá a silná, protože máme obavy ze včelího moru, šířícího se po okrese. Jasně že se těšíme nejvíc na jaro, kdy včelky poprvé vyletí z úlů. Musí se vyčistit. Včely mi na zahradě opylují stromky, jabloně, broskev i meruňku. Málokdo věří, že se dají v Jeseníkách exotičtější dřeviny vypěstovat.