Víte, že před půlstoletím byl poslán první email na světě? Kdo to dočte do konce, tak se dozví, jak naši předci dokázali posílat emaily z Milotic nad Opavou do celé Evropy už před sto lety.

Elektronická pošta je nejpoužívanější internetovou službou. Letos uplyne rovných padesát let od okamžiku, kdy byl poslán úplně první email. Jeho autorem byl vynálezce znaku zavináče @ programátor Ray Tomlinson. V roce 1971 si experimentem ověřil, že systém posílání zpráv z počítače na počítač může fungovat v praxi.

Tehdy ještě nebylo zvykem propojovat počítače do sítě. Prvním poslaným zprávám se neříkalo email, protože kromě pár inženýrů a vědců tato okrajová technologie nikoho zajímala. Pro elektronické zprávy žádný termín neexistoval. Slovo email v tomto kontextu bylo poprvé použito až v roce 1982. Takže tu máme další pěkné výročí: čtyřicet let užívání slova email.

Před tím bylo slovo email vyhrazeno pro odolné krycí nátěrové hmoty, které se nanáší na vrstvou základní barvy. Před první světovou válkou byla nejvýznamnějším evropským výrobcem emailů firma Ludwig Marx.

Na plakátech z dvacátých let představuje města, kde vybudovala své fabriky. Mainz je Mohuč v Německu, Leningrad je Petrohrad, Budapest je hlavní město Maďarska, Domžale je ve Slovinsku a Milkendorf jsou Milotice nad Opavou. Nápis na fasádě dodnes hlásá, že Ludvík Marx už před sto lety rozesílal emaily z Milotic do celé Evropy.