Kapela Žlutý pes v čele s Ondřejem Hejmou poprvé vystoupila včera v krnovském hudebním klubu Kofola. Zazněly hity jako Modrá, Sametová, Náruživá, Tráva či Indiánská dýmka.

Žlutý pes už oslavil třicet let svého působení. Dokážete ještě vůbec své fanoušky překvapit?

Bohužel ano. Každá kapela prochází vývojem a i nás to postihlo. Odešel od nás Franta Kotva, což nás velmi zasáhlo. Bylo to pro nás tragické a reagovali jsme na to právě vydáním naší poslední desky Mellow Yellow. A dneska ve Výravě se uskutečnila taková malá světová premiéra. Máme nového člena, kterým se stal Lukáš Martínek, syn Honzy Martínka, zakládajícího člena kapely. Tady ve Výravě se s námi představil.

Jaký je vlastně váš vztah k Letnímu parketu Výrava?

Vy to určitě nevíte, ale my jsme to tady otevírali. Už je to mnoho let, ale tehdy jsme byli první kapelou, která tu zahrála. Takže dneska je to pro nás i taková něžná vzpomínka. Vrátili jsme se sem se Žlutým psem po třech čtyřech letech.

Album Mellow Yellow vyšlo už před dvěma lety. Máte v plánu nějaký nový počin?

No my už opravdu nic neplánujeme. Fakt je, že Mellow Yellow jsem cítil jako takový dluh pro Frantu Kotvu. A teď, co jsme v takové nové inovované sestavě, tak si užíváme léto, experimentujeme. Na podzim všechno vyhodnotíme a uvidíme, jestli budeme mít chuť něco natočit.

Vy však nejste jenom zpěvák, ale i textař, překladatel a novinář. K té poslední profesi je v poslední době nějaká mediální kauza, která vás zvedla ze židle?

Tak mě už ze židle nezvedá dlouho nic. Ale já se docela těším na tu novou vládu. Myslím si, že to slibuje konečně nějakou zábavu. Do teď to byly všechno vážný věci. Kus práce už je hotový a nyní do toho přicházejí takové ty zábavné prvky, jako Věci veřejné a Radek John na ministerstvu vnitra. To jsou věci, které mě baví a které teď sleduji. Samozřejmě si budeme muset ještě počkat, co to přinese.

Vystudoval jste filologii, obor angličtina a čínština, což se o vás ví, ale troufl byste si tvrdit, že se v Číně domluvíte?

Ne. Vím určitě, že bych se nedomluvil, což jsem si už mockrát vyzkoušel v čínských restauracích. Já jsem školu absolvoval v roce 1974 a bohužel ta doba byla taková, že nebylo možné se v tomto oboru zdokonalovat nebo jazyk praktikovat, natož pak jet do Číny. Já jsem nyní tyto znalosti uložil k zimnímu spánku a uvidíme, třeba někdy přijde chvíle, kdy to oživím, ale zatím to tak nevypadá.

Takže Žlutý pes se na turné do Číny nechystá?

Ne ne. Zkoušeli jsme to, mapovali jsme situaci, ale mám pocit, že už i naše jméno nás trochu diskvalifikuje…

Z vás se stal vášnivý golfista. Tak jaký máte handicap a co říkáte na kauzu Tigera Woodse?

To je pravda. Já se letos pohybuji kolem 16. Takže nic moc. Už se to moc nelepší. A kauza Tigera Woodse: Je to zajímavá věc. Já jsem netušil, že v golfu hraje sex takhle důležitou roli. Vždycky jsem si myslel, že jsou to takoví ti kluci, co milují whisky a skotský vřes či švih. Ale ukazuje se, že pokud nemá člověk patnáct ženských za měsíc, tak nemůže být světová jednička. Takže to pro mě bylo obrovské překvapení. Nevím, co s tím budu já dělat v tomhle kontextu (smích).

Máte nějakého oblíbeného hráče a hřiště?

Hráče zná člověk vyloženě jen z televize, takže k nim nějaký vztah moc nenajde. Ale teď mě zaujal mladý Ir Rory McIlroy. Ten to prostě umí, ten se mi líbí. Já si myslím, že by měl zpívat v nějaké kapele. A co se hřišť týká, tak bydlím s rodinou v požehnané lokalitě v Řevnicích. Kolem sebe mám čtyři úplně úžasná hřiště, jako je Karlštejn, Líšnice, Albatros a Beroun. Všechny mám rád a hraji, kde se dá a jak sex dá. Ze všeho, co dělám, hraji nejčastěji golf.

Byl jste také jedním z porotců v pěvecké soutěži SuperStar, což trochu rozdělilo vaše fanoušky. Co vás přimělo vzít tuto nabídku?

Tak to, že mě tehdá na tu první sérii Nova oslovila, to mě potěšilo, protože do té doby jsem v televizi nijak nefiguroval. A šel jsem do toho. A můžu říct, že kdykoliv mě někdo pozve do další řady SuperStar, okamžitě přibíhám a jdu do toho. Je to obrovská zábava, ta přítomnost mladých lidí člověka okysličuje. Najednou jsem s jinou skupinou lidí než tady s tou partičkou Žlutýho psa, s nimiž to táhnu už dvaatřicet let. Takže je to hrozně fajn. To, že to rozděluje nějaké naše, jak bych to řekl, blogery, tak to je virtuální realita. Já si ale myslím, že když má někdo rád Žlutýho psa, tak ho má prostě rád a nemůže ho rozhodit nějaká SuperStar a samozřejmě i naopak.

Byl v té soutěži někdo, kdo vás vyloženě, jak se říká, posadil na zadek?

No jasně. Martin Chodúr. To je bez diskuse.

A když vezmeme tu druhou stránku, tedy z negativního pohledu…

Tak na to nemáte dost prostoru na diktafonu (smích). Těch je většina, což je ale také půvab té soutěže.