V krnovské porodnici letos slavili jubilejní čtyřsté miminko 16. července. Stal se jím novorozenec Pavel Kašpařík mladší, který se narodil Zuzaně a Pavlovi Kašpaříkovým z Krnova. Čtyřsté letošní miminko po porodu vážilo 3190 g a měřilo 50 centimetrů.

Z 793 dětí, které loni přišla na svět v krnovské nemocnici, bylo devět dvojčat. Z celkového počtu dětí narozených v roce 2010 bylo 372 chlapců a 421 děvčat.

Krnovská porodnice je v kraji vyhlášená

Počet dětí narozených v Krnově se skokově zvýšil poté, co bruntálská nemocnice prošla redukcí a její porodnické oddělení zaniklo. Spádová oblast krnovské porodnice se významně rozšířila. Do Krnova začaly jezdit nejen rodičky z Bruntálska, Vrbenska či z Rýmařovska, ale také z Opavy nebo ze Zlatých Hor, dokonce i z Ostravska a Olomoucka.

Tyto rodičky do Krnova lákají nadstandardní služby, roomingové pokoje určené pro trvalý pobyt matky s dítětem a alternativní metody porodu. Krnovská nemocnice například jako jediná v celém Moravskoslezském kraji umožňuje matkám, kterým tato cesta připadá přirozenější, porodit dítě do vody.

Ženy mohou v Krnově také už několik let využívat takzvaný bezbolestný porod pomocí epidurální analgesie, rodit v kleče, ve stoje či v sedě na speciálně upraveném lůžku. Pokud si to přejí, mohou mít u porodu manžela nebo někoho z příbuzných.

Porodnice také několik let umožňuje přizvat k porodu takzvanou dulu, která je průvodkyní těhotenstvím a poskytuje ženám emocionální podporu, masáže a pomáhá jim správně dýchat. Porody za asistence dul bývají vedeny co nejpřirozenější cestou, tedy s minimálním zásahem lékařů. Porodní oddělení je připraveno vyslyšet i různá méně obvyklá přání jako využití aroma terapie, volba relaxační hudby nebo odběr pupečníkové krve.