Krnovská starostka se po Novém roce, jak velí dávná tradice, vydala do porodnice pozdravit prvního občánka města i první miminko okresu. V pondělí jako první navštívila maminku Lucii Matyášovou z Krnova, které se 4. ledna v 5.15 ráno narodila holčička Sára, první krnovský občánek, který bude mít v rodném listě letopočet 2013. Potkala zde také tatínka Lukáše Chlopčíka, který byl u porodu.

Váhali mezi Leou, Matyldou a Sárou

Zatímco šťastná maminka si porod užila, tatínek byl zážitkem z porodního sálu poněkud otřesen. „To finále bylo opravdu nádherné, ale samotný porod byl pro mě neskutečně dlouhý. Nevěděl jsem, co mám dělat, když partnerka má bolesti a miminku se pořád nechce ven. Lékaři zkoušeli všechno možné a v jednu chvíli už to vypadalo na císaře," popsal své zážitky starostlivý tatínek Lukáš Chlopčík, který se pomalu ani neodvažuje vzít mimiko do náruče, abych mu nechtěně nějak neublížil. „Čerstvě narozené miminko vypadá, že je tak křehké," dodal s něhou v hlase.

„Já jsem si porod vyloženě užila. Mám z toho dobrý pocit a hned bych šla rodit znovu. Bolelo to opravdu hodně, ale to k porodu patří," uvedla maminka Lucie Matyášová a prozradila, že do poslední chvíle váhala, jaké jméno své dcerce vybere. „Zvažovala jsem, že by se mohla jmenovat Matylda, protože také mně kamarádi už dávno dali přezdívku Matylda podle příjmení Matyášová. Také jsme do poslední chvíle přemýšleli o jménu Lea, které je sice krásné, ale v češtině má divné skloňování," dodala maminka Sáry Lucie Matyášová.

„Jsem sama babičkou, takže mi nemusíte vysvětlovat jak je těžké vybrat to správné jméno," zasmála se odvěkým rodičovským dilematům starostka Alena Krušinová.

Maminka Lucie Matyášová se už těší domů, ale protože v prvních dnech malá Sára jen pomalu přibývala na váze a navíc zatím ještě má novorozeneckou žloutenku, lékaři doporučili, z nemocnice raději nepospíchat. Přestože porod nebyl snadný, maminka se překvapivě rychle zotavila. Vyprávěla starostce ještě plno zajímavých historek, například jak se těsně před porodem nabourali v autě. Měli velké štěstí, že to skončilo jen menším ťuknutím a odřeným lakem.

„Je to zvláštní souhra náhod, ale také moje dobrá kamarádka tu před dvěma nebo třemi lety porodila miminko 4. ledna. A také ona přijímala gratulace jako maminka prvního občánka. Možná si na ni ještě vzpomínáte," zapovídala se s krnovskou starostkou, jako by byly staré známé.

„Však se určitě brzy zase uvidíme při vítání občánků na radnici," řekla při loučení starostka Krušinová.

Na Honzíka se doma těší bratr

Zatímco Lucie Matyášová a Lukáš Chlopčík se těší ze svého prvního miminka, šestadvacetiletá maminka Tereza Jeřábková porodila už své druhé dítě. Doma se na ni těší pětiletý syn a tatínek Tomáš Jankovský.

.

První miminko okresu Bruntál Jana Jeřábka přivedli krnovští porodníci na svět 2. ledna v 8.26 hodin. Vážil 2 690 gramů a měřil 45 centimetrů. „Moc se mi v krnovské nemocnici líbí, a dobře se tu o nás starají," prozradila maminka starostce Krušinové, která jako dlouholetá pracovnice nemocnice byla zvědavá na její reference. Tereza Jeřábková žije se svým přítelem Tomášem Jankovským, se kterým bydlí už tři roky, v Jindřichově ve Slezsku. Jinak pochází z Opavy.