Na úvod jedna matematická hádanka: v krnovské porodnici se loni narodilo 871 miminek, rodiček ale bylo 865. Kolik se narodilo dvojčat?

„Ve Sdruženém zdravotnickém zařízení Krnov se loni narodilo celkem 871 miminek, z toho 421 děvčat a 450 chlapců. Zmíněný celkový počet miminek porodníci přivedli na svět při 865 porodech. Hned šestkrát se zde totiž narodila dvojčata,“ prozrazuje odpověď mluvčí nemocnice Eva Kijonková.

Chlapečkům rodiče dávali nejčastěji jméno Martin, Jan nebo Jakub, děvčátka narozená v roce 2017 nosí nejčastěji jméno Eliška, Ema či Emma. „Ke zvlášním jménům, která krnovští rodiče vybrali pro své děti patří napřílad Magnus Benedikt nebo Peristera. Naše řecká menšina se stále hlásí ke svému původu,“ uvedla mluvčí krnovské radnice Dita Círová.

Krnovská porodnice je držitelkou ocenění v projektu Přirozený porod v porodnici. „Naše porodnice nabízí, a to v rámci zachování veškeré bezpečnosti rodičky i dítěte, porody bez zásahů. Ale poskytuje i epidurální analgezie, alternativní možnosti porodu, například porod do vody.

Díky tomu k nám přijíždějí i maminky ze vzdálených regionů, kde takovéto možnosti pro porod miminka nejsou,“ uvedl ředitel nemocnice Ladislav Václavec.

Krnovská nemocnice má pro rodičky v šestinedělí 11 lůžek. Do nemocnice přijíždí rodit maminky nejen z Krnova, ale i z okolí – Bruntálu, Zlatých Hor, Vrbna pod Pradědem, Rýmařova i Opavy.

První letošní miminko se v krnovské nemocnici narodilo hned 1. ledna dopoledne. Holčička se jmenuje Carmen a rodiče žijí v Bruntále, druhé miminko bylo ze Zátoru. První miminko s krnovským bydlištěm se narodilo 3. ledna. Jmenuje se Lukáš Nacházel a doma na něho čekala starší sestřička.

Carmen s maminkou. Holčička se narodila 1. ledna ve čtvrt na deset dopoledne.
Prvním miminkem roku 2018 je holčička Carmen