VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: KRNOV

Krnov je hornoslezské město rozkládající se na území okresu Bruntál v Moravskoslezském kraji, 22 km severozápadně od města Opavy a 18 km severovýchodně od města Bruntál, v podhůří Nízkého Jeseníku. Leží na soutoku řek Opavy a Opavice, v těsné blízkosti hranic s Polskem. Krnov je, podle statistických údajů o počtu obyvatel z roku 2007, 47. největším městem České republiky.

Karnola na fotografiích Stanislava Bačovského

V zámku Slezské Rudoltice budou celé léto vystaveny fotografie Stanislava Bačovského na téma Karnola a zaniklá éra textilnictví

Krnovské letní kino zahájilo promítání

Teplé letní večery lákají k posezení venku. Proto krnovské kino Mír ani letos nevynechá oblíbenou atrakci letní kino.

Dagmar Burešová mluvila s dělníky ve Strojosvitu

Ve věku 88 let minulý týden skonala advokátka a bývalá ministryně spravedlnosti Dagmar Burešová. Vzpomínají na ni také pamětníci v Krnově, který navštívila v rámci předvolební kampaně 21. května 1990. Představila se zaměstnancům Strojosvitu v provozu 04 jako ministryně spravedlnosti České republiky a kandidátka Občanského fóra. Pak se skutečně stala předsedkyní České národní rady.

Britské královské letectvo RAF v Londýně i v Krnově

Britské královské letectvo si v úterý v Londýně připomnělo sto let své existence. V Krnově začala mezinárodní výstava Českoslovenští letci v RAF.

Benátská noc dostala výjimku z nočního klidu

V Krnově obvykle platí noční klid od 22 hodin večer do 6 hodin ráno. Přestože zastupitelstvo schválilo výjimku, že při Benátské noci na hřišti v Chomýži bude noční klid zkrácen na minimum od tří do šesti hodin ráno, návštěvníkům to nestačilo. Iniciativně noční klid zkrátili ještě víc, takže díky Benátské noci dělali v Chomýži hluk ještě za svítání.

Osobnosti českých dějin v Krnově

Slezský domov v Krnově očekává zvláštní hosty. Budou mezi nimi Sámo, Cyril a Metoděj, Přemysl Otakar I., Karel IV., Jan Hus a Jan Žižka, Marie Terezie, Komenský i Masaryk.

Podal alkohol mladistvému, který pak otravoval cyklisty

Policejní komisař z krnovského oddělení obecné kriminality zahájil v těchto dnech trestní stíhání muže ve věku 20 let, která měl podat alkohol dítěti.

Ve vlaku se potkali noblesní cestující a strašidla

Osoblažská úzkokolejka připravila cestujícím další výlet do historie.

Metoděj slavil svátek pod prezidentskou standartou

Prezidentská standarta zavlála nad bohušovskou hospodou 5. července. Oznamovala, že zde slaví svůj i státní svátek Metoděj Gaja, imitátor Zemana.

Spolužačky vzpomínaly, jak sokolský kroj vystřídaly rudé šátky

Krnov - Co prožívali školáci, když po všesokolském sletu 1948 komunisté všechno převrátili vzhůru nohama?

OBRAZEM: Kostel v Pelhřimovech žije

Kostel svatého Jiří v zaniklé vsi Pelhřimovy byl ještě nedávno opuštěná ruina. V létě se v něm koná několik akcí.

OBRAZEM: V Lichnově se konaly Vidlácké hry

Vidlácké hry v Lichnově letos představily kromě tradičních disciplín přinesly také novinky jako práce s rycími vidlemi v sedě nebo na čas.

Dárce vidlí v Lichnově odměnili titulem vidláka

Petr Zátopek a Martin Sedliský darovali vidle do lichnovského muzea a obdrželi titul vidláka. Lichnovské Muzeum vidlí už shromáždilo 864 exponátů.

Rošťáci dobročinnou sbírku spojili s běháním

Téměř šestnáct tisíc se podařilo vybrat krnovskému spolku Rošťáci, který v zastoupení Konta Bariéry uspořádal na atletickém stadionu akci Run and Help – Běhání, které pomáhá.

Rudoltický zámek hostí výstavu o osudech volyňských Čechů

Slezské Rudoltice – Po vysídlení německého obyvatelstva bylo Osoblažsko z velké části osídleno volyňskými Čechy. Jak se Češi dostali do vesnic v ukrajinské Volyni a co tam prožili?

Zdravotní výbor kraje zasedl v krnovské nemocnici

Výbor zdravotní a preventivní péče Moravskoslezského kraje navštívil ve čtvrtek 28. června odpoledne Sdružené zdravotnické zařízení Krnov.

Podívejte se: Krnovský dům je ve finále České ceny za architekturu

FOTOGALERIE/ To, že se Krnov pyšní krásnými historickými stavbami je známý fakt. Upozornil na ně David Vávra v pořadu Šumná města, a před dvěma lety nad nimi rozplýval architekt a propagátor kvalitních veřejných prostor Adam Gebrian.

Krnované s partnery oslavili sto let od založení Litvy

Čeština, francouzština, ruština, polština, němčina, švédština, ale i gruzínština nebo ukrajinština se nesly litevským městem Telšiai. Na oslavy stého založení Litvy pozvali i Krnovany.

Důchodci z Hlavnice ukázali těm krnovským jak se dokážou dobře bavit

FOTOGALERIE/ Klub důchodců v Hlavnici ukazuje ostatním seniorům, jak lze aktivně využít volného času. Divadlo, tanec a spousta legrace se dá užívat v každém věku.

Unikátní fotografie Stanislava Bačovského. Podívejte se, jak to v Karnole žilo

FOTOGALERIE/ Dnes je krnovská textilka Karnola známá hlavně kvůli požáru v dezinatuře. Než se Karnola stala národní kulturní památkou a slavným spáleništěm, desítky let představovala zláštní průmyslový svět plný nití, balíků vlny, rolí látek, kmitajících strojů a žen v zástěrách a šátcích.

Vysvěcení kaple byla pro Malý Valštejn velká událost

Město Albrechtice - Kaple na Malém Valštejně je jedinou dochovanou sakrální stavbou z obce Valštejn. Zdejší kostel sv. Františka Xaverského byl zbořený už v roce 1984.

Petrovice chystají otevírání pramene Pod Gajerem

Obec Petrovice spolu s Českým hydrometeorologickým úřadem a Lesy ČR pořádají v sobotu 30. června otevírání pramene Pod Gajerem.

Poznámka Fidela Kuby - Hlemýžď jedlý

Minulý týden se televize Nova bavila na účet Ministerstva sociálních věcí, které vydalo brožuru Úsporná kuchařka. Stát v ní radí chudým, jak vařit poživatelné blafy z košťálů, zvadlé zeleniny, slupek, zvětralého vína a konzerv.

Požár rodinného domku v Úvalně

Tři jednotky hasičů zasahovaly v úterý 26. června ve večerních hodinách v obci Úvalno u požáru kuchyně nového přízemního rodinného domku.

Rekonstrukce krnovského koupaliště má zpoždění

Stihnou stavební firmy dokončit generální rekonstrukci koupaliště před letní sezonou? To byla nejčastější otázka, kterou si Krnované začali klást s příchodem letních teplot.  

Po válce žili až do odsunu společně, dodnes jsou přátelé

Anička z Krnova žila jako dítě dva roky s německou rodinou. Na chvíle, kdy v roce 1947 odjížděli jejich přátelé do Německa, vzpomínala před časem v naší redakci s dojetím.

V Dívčím Hradě si připomenou dobu, kdy byl Maidelberg

Letos si připomínáme sto let Československa. Při této příležitosti si v Dívčím Hradě připomenou dobu, kdy byl Dívčí Hrad Maidelberg, Životice Seitendorg a Sádek Zottig.

Muzeum získalo vidle na údržbu rybníka

FOTOGALERIE/ Lichnovské Muzeum vidlí už shromáždilo 864 exponátů. Přesto se podařilo objevit typ vidlí, jaký dosud ve sbírce chyběl.

Kraj schválil mimořádné finance na záchranu Karnoly

Před půlrokem požár v Krnově poškodil národní kulturní památku Karnolu. Jak pokročily přípravy na záchranu ohořelých objektů, strojů a vzorníků látek?

Vlak, který přiváží varování

„Dělej, to dáš,“ volají chlapci z rozjíždějícího se vlaku na spolužáka. Jenže on „to nedá“. Vteřiny, které rozhodnou o jeho životě. Uklouzne a vlak mu přejede obě nohy. Skončí na vozíčku, dívá se na spolužáky, jak hrají fotbal… Sérii krátkých filmů s názvem To nedáš natočili studenti FAMU na motivy častých železničních nehod. Včera je v Krnově zhlédli návštěvníci preventivního vlaku Českých drah.

Blucha vzpomínal na školu za války: Z Vladimíra jsem byl Waldemar

/FOTOGALERIE/ Vladimír Blucha je nejen historik a kronikář, ale také pedagog. Proto se rád setkává s žáky na školních besedách. Umí zaujmout, protože učivo dějepisu doplňuje autentickými vzpomínkami z dětství.

Bílovec si vyšlápl na Krnov a přesvědčivě vyhrál

Poslední vystoupení v letošní sezoně krajského přeboru Krnovu vůbec nevyšlo. V sobotu odpoledne se představil doma proti Bílovci a prohrál 1:4.

Letiště díky investicím zvládne i větší letadla

Krnovské letiště zvýší nosnost vzletové dráhy, aby zde mohla přistávat i větší letadla

Historka Ivana Mládka z Krnova

Ivan Mládek o svých kamarádech vypráví tak absurdní historky, že nepoznáte, co je smyšlená anekdota a co pravda. Jednu takovou má i z Krnova.

Zde odpočívá Otto Rieger a jeho syn

Krnovští zastupitelé 6. června rozhodli, že město koupí hrobku slavné rodiny Riegerů na městském hřbitově v Krnově. Kdo byli Otto Rieger a jeho stejnojmenný syn?

Krnováček zve na komentovanou výstavu loutek

/FOTOGALERIE/ Do konce června můžete navštívit výstavu loutek v SVČ Krnov. Zváni jsou rodiče s dětmi a také výpravy ze škol a školek. Ve které pohádce hrál tento vodník? Kašpárek? Drak? Jak se to dělá, že se loutky pohybují? Dají se jim oblečky převléknout? Kdo je vlastně vyrobil?

Krnov vypraví autobus do Prudniku

Polský Prudnik je partnerské město Krnova. V pátek 8. června v prudnickém kulturním středisku začíná výstava krnovského výtvarníka Svatoslava Böhma a polského autora Mariána Molendy. Na jejich vernisáž bude z Krnova do Prudniku zdarma vypraven autobus.

Do Úvalna přijede Ivan Mládek

Mimořádná událost čeká všechny fanoušky Ivana Mládka v Úvalně. Kdo by neznal písně jako Jožin z bažin, Dáša Nováková, Prachovské skály, Jez či Linda? 

Hokeji v Krnově se rýsuje dobrá sezona

Vypadá to slibně. Krnovští hokejisté jsou v plné letní přípravě, což se v krajské soutěži hned tak nevidí. Navíc vedení klubu udrželo uznávaného kouče Pavla Hulvu, a to je co říci.

Ženě naměřili v krvi 5,25 promile alkoholu

Z keře čouhaly jen ženské nohy. Krnovan zavolal strážníky. Opilé ženě tak nejspíš zachránil život.

Z odlesněné krajiny odtéká voda rychleji. Naštěstí dočasně

Dosud byla kůrovcová kalamita prezentována hlavně jako problém lesníků a obcí, kterým náklaďáky těžařů ničí silnice. Odlesněné holiny ale dělají starosti i vodohospodářům.

Krnovští zastupitelé dnes projednají Prior i hrobku

V hasičské zbrojnici v Kostelci v ulici Partyzánů se ve středu 6. června od 16.30 hodin uskuteční zasedání zastupitelstva Krnova.

Ordinace pro zubařku bude

Kauza zubařky, která si chtěla v Krnově otevřít ordinaci, ale město ji nevyšlo vstříc, má pokračování. A vypadá to nadějně.  

Krnov si proti Polance vybojoval jistotu záchrany

Veledůležité tři body do tabulky krajského přeboru si v neděli připsal na konto Krnov, který nejtěsnějším možným rozdílem porazil doma Polanku.

Vítězné krnovské tablo patří manažerům cestovního ruchu

„Vždyť sdílená radost je dvojnásobná radost, a to platí i o zážitcích z cestování,“ říká maturitní motto třídy 4. A Střední odborné školy SOŠ dopravy a cestovního ruchu Krnov.

Bytové domy v kasárnách

V bývalých krnovských kasárnách má vyrůst celkem devět bytových domů. Zanedlouho kasárna ožijí stavebním ruchem.

Na Cvilíně podepsaly obce společné memorandum

/FOTOGALERIE, POZNÁMKA/ Zástupci Opavy, Krnova, Brantic, Čakové a Brumovic v rámci setkání se zástupci Povodí Odry na Cvilíně podepsali společné memorandum.

Závod míru v Krnově je prestižní, ale značně omezí dopravu

Dnes od 15 do 19 hodin se centrum Krnova uzavře pro automobilovou dopravu. Bude platit dokonce i zákaz parkování. Auta musí ustoupit špičkové cyklistice.

Krnov koupí hrobku rodiny varhanáře Riegera

/OTOGALERIE/ Krnovští zastupitelé 6. června rozhodnou, zda město koupí hrobku slavné rodiny Riegerů na městském hřbitově v Krnově. Městu ji nabídla Zuzana Franzel, vzdálená příbuzná rodiny.

Závod míru zkomplikuje dopravu

Naším regionem projedou v těchto dnech nejlepší cyklisté světa. Prolog a druhá etapa Závodu míru startuje v Krnově, a to ve čtvrtek 31. května a v sobotu 2. června, akce bude oba dny spojena s dopravním omezením v centru města.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT