VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: KRNOV

Krnov je hornoslezské město rozkládající se na území okresu Bruntál v Moravskoslezském kraji, 22 km severozápadně od města Opavy a 18 km severovýchodně od města Bruntál, v podhůří Nízkého Jeseníku. Leží na soutoku řek Opavy a Opavice, v těsné blízkosti hranic s Polskem. Krnov je, podle statistických údajů o počtu obyvatel z roku 2007, 47. největším městem České republiky.

Vznik Československa a Krnov II.

Když vznikl samostatný československý stát, takřka přes noc se tehdejší obyvatelé Krnova ocitli na novém území. Jeho hranice se vytvářely od října 1918 až do července 1920.

Vodní záchranáři z Krnova excelovali

Krnov, Neratovice – Vodní záchranná služba, to není jen hlídkování na přehradách, bazénech a koupalištích. Jejím úkolem je také ukázat atraktivitu vodních sportů mládeži a vysvětlit jí podstatu záchranářské práce. A v tom se dá i soutěžit.

Masaryk v Krnově i ve Městě Albrechticích

Tomáš Garrigue Masaryk oslavil sto let Československa návštěvou Krnova i Města Albrechtic. Byla to samozřejmě jen show s herci. Jaký vztah měli obyvatelé našeho regionu ke skutečnému Masarykovi?

Jak krnovská synagoga přečkala Křišťálovou noc

Krnovskou synagogu v pondělí navštívil velvyslanec Izraele Daniel Meron. Připomenul, že před osmdesáti lety tisk informoval o velkém požáru synagogy v Krnově. Jak je možné, že stojí dodnes?

V Krnově vzdali hold manželům, kteří ukrývali Židy za holokaustu

Dnes má profesor Alexander Fried 93 let. V období holokaustu snad dvacetkrát o vlásek unikl smrti. V krnovské synagoze vyprávěl svůj příběh potomkům manželů Belánikových, kteří ho tři měsíce ukrývali.  

Krnovským kinem se rozléhal smích i potlesk

Krnovské kino Mír zažilo filmovou premiéru, na kterou se bude ještě dlouho vzpomínat. Vedoucí kina Pavel Tomešek i režisér filmu Cukr a sůl Adam Martinec se mohli radovat ze zaplněného kinosálu, kterým burácel potlesk i smích.

Kolem řeky se dřeviny kácí, pod Cvilínem se sází stromy i keře

V Krnově v lokalitě pod Cvilínem právě začíná výsadba stromů. Jde o takzvanou náhradní výsadbu, která byla uložena státnímu podniku Povodí Odry za dřeviny pokácené kolem řeky Opavy.

Vznik Československa a Krnov

Dne 28. října 1918 byl na pomyslných troskách Rakousko-Uherského mocnářství vyhlášen samostatný český, jinak řečeno následný československý stát. Takřka přes noc se tehdejší obyvatelé Krnova ocitli na novém území.

Krnovská koalice se už rýsuje, ale nic není jisté

Ani čtvrtý týden po volbách nevíme, které subjekty v Krnově uzavřou koalici a které skončí v opozici. Stávající koalice ANO, ČSSD, KDU-ČSL, ODS projevila vůli dál spolupracovat, ale chybí jí ještě minimálně dva hlasy.

Škola na Janáčkově náměstí pořádá Rodičovské kavárny

Klub rodičů krnovské Základní školy Janáčkovo náměstí ZŠJN na jaře poprvé pořádal Rodičovskou kavárnu. Jak to funguje?

Krnov přišel o vítězství ve druhé půli

Velmi zajímavý duel krajského přeboru se v neděli odpoledne odehrál na hřišti Krnova. Oldřišov si odtamtud odvezl bod za remízu 2:2.

Noční prohlídky krnovské radnice

Noční prohlídky mají své kouzlo. Své o tom vědí návštěvníci, kteří přišli s dětmi na Noc radnice. Zaměstnanci městského úřadu Krnov ji připravili i letos na pátek 16. listopadu.

V Krnově zahájili deratizace v kanalizaci

Pracovníci Krnovských vodovodů a kanalizací KVaK zahájili podzimní etapu deratizace. Důvodem je zvýšený výskyt potkanů. „K tomuto zjištění jsme dospěli vlastním pozorováním a také na základě upozornění občanů.

Film Cukr a sůl autoři uvedou v Krnově

Filmaři Adam Martinec a David Hofmann se znají z rodného Krnova i ze studií na FAMU. Film Cukr a sůl Martinec režíroval a Hofmann byl kameraman.

Proč Krnov nemá koalici? Vysvětluje to matematika

Také třetí týden po volbách Krnované stále s napětím čekají, kdo s kým vytvoří koalici. Informací o povolebních jednáních není mnoho. Krnovští patrioti už ale příznivcům prozradili, kde to „drhne“.

Velká přehlídka středních škol se koná v SVČ Krnov už dnes odpoledne

Středisko volného času SVČ Krnov v úterý 23. října od 13 do 16 hodin.

Plicní léčebnu Ozon koupila škola. Podívejte se, v jakém je stavu

FOTOGALERIE/ Když krnovský podnikatel Josef Irmler přišel v roce 1932 s nápadem postavit na Ježníku v lůně přírody velký lázeňský hotel Lesní zámek, mnozí spoluobčané si ťukali na čelo. Vždyť v té době z Krnova na Ježník ještě ani nejezdil autobus. 

Bratři Orffové přilákali Kapitány průmyslu

FOTOGALERIE/ Legendární krnovská kapela Bratři Orffové má spoustu věrných fanoušků, ale se svými koncerty a alby šetří jako se šafránem. Proto na páteční krnovský koncert Bratří Orffů dorazili i posluchači z velké dálky. 

V Dívčím Hradě už lípu republiky vysadili, v Krnově ji teprve budou sázet

V Dívčím Hradě 28. září slavili dokončenou opravu sochy svatého Jana Nepomuckého, na nádraží probíhaly oslavy 120 let existence úzkorozchodné dráhy Třemešná – Osoblaha. Byl to tak slavnostní den, že občané Dívčího Hradu rovnou společně zasadili i strom republiky na oslavu vzniku Československa.

Svatohubertská mše je plná mysliveckých tradic

FOTOGALERIE/ Zatímco v zahraničí je lov zvěře běžná profese či hobby, česká myslivost je plná pradávných rituálů. Nejpůsobivější mysliveckou tradicí jsou svatohubertské mše.

První dámy Masarykovy

Sto let české státnosti oslaví Krnované 28. října v 16 hodin shromážděním u památníku před gymnáziem.

Svatováclavský hudební festival 2018 v Krnově

Letošní ročník Svatováclavského festivalu SHF přivede do Krnova hudební výlety s Mozartem, Janáčkem a Dvořákem. Odehrají se v Koncertní síni sv. Ducha v Krnově, a to v pátek 26. října v 18.00 hod.

Herečka Jana Bernášková: Cesta z Krnova do Prahy byla těžká a trvala dlouho

ROZHOVOR/ Je krásná a talentovaná. Její cesta k herectví nebyla jednoduchá, přesto to nevzdala a dnes je uznávanou úspěšnou herečkou. Jana Bernášková je důkazem toho, že sny se občas plní.

Vzorkovníky darovala muzeu v Karnole

Bývalí zaměstnanci Karnoly nabízí městu Krnovu historické dokumenty, aby sloužily jako exponáty v muzeu textilnictví. Například dezénové knihy z let 1909 až 1911 se našly v Rýmařově.

Filmaři hledají lokace a chlapce ve věku 9 až 13 let

Krnov, Jesenicko - Režisér Tomáš Klein, který pochází z Krnova a dokončuje studium filmové režie na FAMU, by jako svůj celovečerní debut chtěl natočit adaptaci knihy Citlivý člověk spisovatele Jáchyma Topola.

Nejstarší fotka Krnova? Vyhořelý kostel na Cvilíně v srpnu 1865

Nejstarší známá fotografie Krnova zachycuje cvilínský kostel zničený požárem 21. srpna 1865.

Krnovský Elvis Presley: Fanynka po mně na památku chtěla propocené boxerky

ROZHOVOR/ Vypadá jako Elvis. Má vlasy jako on, jeho pohyby, jeho gesta. Není to jen obyčejný imitátor. Pro lidi v regionu se stal Pavel Pavlevský opravdovým Elvisem. Krnovským Elvisem.

Hasiči nacvičovali, jak zvládnou požár kostela na Cvilíně

FOTOGALERIE/ Skutečný požár zachvátil střechu krnovského poutního kostela na Cvilíně před 150 lety. Tehdejší hasiči se moc nevyznamenali. Než na Cvilín vytáhli primitivní stříkačky, už nemělo smysl věže a střechu zachraňovat, a tak jen vynášeli z hořícího kostela mobiliář.

Mají dosluhující zastupitelé úkolovat své nástupce? Jak kdy, platí v Krnově

Krnovské zastupitelstvo se před volbami naposledy sešlo 5. září. Při jednání se rozproudila diskuse, zda zastupitelé mají tak krátce před volbami přijímat závažná usnesení, která budou nějak úkolovat jejich nástupce po volbách.

Drama na Cvilíně. Žena a pes málem přišli na skále o život. Zachránil je místní

Koho trápí závratě, ať raději dál nečte. Drama, které se odehrálo minulý týden na Cvilíně na hraně nad propastí, není pro slabší povahy. Na vyhlídce s lavičkami hned vedle frekventované výletní stezky šlo o život.

Orca přišla o klíčového hráče Ondřeje Miškova

Velmi náročný víkend za sebou mají florbalisté krnovské Orcy. Postupně se představili ve Vsetíně a Zlíně. V obou případech utrpěli vysoké porážky 4:10 a 5:15.

Unikátní výstava poukáže na změny klimatu

Po Uherském Brodu, Velkém Meziříčí a Kopřivnici zamíří také do Krnova originální putovní výstava nazvaná Klima se mění. Změň se i ty!, která srozumitelnou formou seznamuje s fakty o dopadech globální změny klimatu, jejich příčinách a zejména možnostech, jak na ně mohou lidé reagovat.

Doma si poradili se Studénkou

Krnovská hokejová mašina v úvodních kolech Krajské hokejové ligy šlape jako dobře namazaný stroj. Naposledy soubor trenéra Pavla Hulvy na domácím ledě zdolal ambiciózní Studénku.

Krnovské škrobárny jsou v kraji nejodpovědnější společnost

V soutěži Vodafone Odpovědná firma roku 2018 vyhlásili nejodpovědnější firmu: je to Krnovská škrobárna, spol. s r. o. Tento výrobce pšeničného škrobu současně skončil na druhém místě v kategorii Firma roku 2018 Moravskoslezského kraje. Výsledek nebyl překvapení. Už v roce 2007 se společnost Krnovská škrobárna v kraji stala firmou roku.

Výhru Krnova v derby urval během prodloužení Tošenovjan

Další kolo Krajské hokejové ligy ve středu nabídlo atraktivní derby mezi Horním Benešovem a Krnovem, které po základní hrací době skončilo 2:2. Výhru hostů v prodloužení zařídil Michal Tošenovjan.

Krnovská Armáda spásy zve na koblihový den

Den otevřených dveří chystají na Armádě spásy v Krnově. Ve čtvrtek 11. října bude hostům po celý den otevřeno v Komunitní centrum a v Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, které sídlí na Opavské ulici.

Mauzoleum zhanobili vandalové, dnes je z něj muzeum Keilů

Město Albrechtice díky čerstvě opravenému mauzoleu rodiny Keil von Eichenthurn může ukázat zájemcům, jak se šlechtici a zámožní podnikatelé na sklonku habsburské monarchie připravovali na smrt. Keilové si postavili hrobku s antickým tvaroslovím a dórskými sloupy na kraji lesa pod vrchem Dubí.

Po Krnovských patriotech voliči chtěli změnu, po ANO kontinuitu

Nejvíc voličů dalo svůj hlas opozičním Krnovským patriotům a Hnutí ANO, které poslední čtyři roky řídilo krnovskou radnici. Voliči Patriotů chtějí v Krnově změnu, voliči ANO kontinuitu.

V krnovské kampani zaujaly balonky ANO

ANO má kreativní imagemakery, kteří umí zaujmout. Kdo by si pomyslel, že v předvolební kampani v Krnově bude nejsledovanějším tématem vypouštění balónků na náměstí.

Prohlédněte si 27 zastupitelů Krnova

Takto by mělo podle výsledků víkendových komunálních voleb vypadat nové zastupitelstvo města.

Obchvat Krnova vede přes sestřelené letadlo a přes domy z doby bronzové

Loni se na stavbě obchvatu Krnova podařilo vykopat sovětské letadlo Iljušin Il-2 neboli Šturmovik. Letos archeologové našli sídliště z doby bronzové.

Krnov utrpěl debakl na půdě Petrovic

Ve vůbec ne v lichotivé pozici se nacházel celek Krnova před odjezdem k sobotnímu duelu krajského přeboru do Petrovic. Na poslední chvíli se totiž rozšířila marodka a i kvůli tomu hosté prohráli vysoko 0:6.

České korunovační klenoty: mistrovské repliky v Krnově

České korunovační klenoty jsou národní kulturní památkou a nejcennějším státním pokladem. Krnované je mohou obdivovat až do 25. listopadu ve Flemmichově vile.

Němčináři soutěžili v synagoze

V krnovské synagoze proběhla soutěž pro žáky středních a základních škol na téma „Významné roky 1918,1938,1948,1968 v historii České republiky.“

Žena nahlásila napadení vlastním psem. Co s ním?

Krnovští strážníci vyrazili do bytového domu v Textilní ulice, když jim zoufalá žena nahlásila napadení vlastním psem. Strážníkům řekla, že před psem, kterého má dva měsíce, utekla oknem v koupelně a má strach se vrátit domů.

Dostane Krnov na Karnolu další peníze?

Ministr kultury Antonín Staněk navštívil v úterý Krnov a prohlédl si dílnu vzorkovny-dezinatury, kterou loni v prosinci poškodil velký požár.

OBRAZEM: Události před sto lety v Krnově žily i s Masarykem

Oslavy konce Velké války a vyhlášení První republiky v Krnově zorganizovala Společnost pro zachování kulturního dědictví, historie a romantiky agentura Gryff. Oslavy měly přenést účastníky do roku 1918.

Krnov se rozjel a dvakrát zvítězil

Prodloužený víkend z kategorie snů mají za sebou hokejisté Krnova. Do tabulky krajské ligy si připsali šest bodů, a to za domácí vítězství 5:2 nad Bohumínem a 2:1 na ledě rezervního týmu z Frýdku-Místku.

Krnované se vrátí sto let zpátky

O sto let zpátky se v čase přenesou všichni ti, kdo v sobotu 29. září ve 14 hodin zavítají do Krnova na Hlavní náměstí.

Rekonstrukci chodníku zatím brání majetkové poměry

Asi devadesátimetrový úsek chodníku v Krnově u prodejny Optimal v Albrechtické ulici by se měl brzy dočkat opravy.  

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT